Kävin Korkeasaaressa ja silmäni avautuivat kuinka kauhea konsepti se on!
Eläimiä pidetään häkeissä, eivät saa olla vapaana luonnollisessa ympäristössään. Ja siellä oli joku ihme korppikotka jolla ei ollut edes kunnolla tilaa lentää, sen alueen "kattokin" oli rajattu verkon avulla. Hyi helvetti kun tuli paska olo. :( Ja ihmiset vaan pällistelee että "ahaa tuo on tuon näköinen eläin, ja tuo taas tuollainen!" vittu miten oksettavaa.
Kommentit (25)
Lähdetään vaa-aa-aan
uudestaa-aa-aan
Korkeasaa-aa-aarta
katselemaan
Samaa mieltä. Nykyään en käykään enää eläintarhoissa enkä syö lihaakaan. Teollisessa lihatuotannossa olevat eläimet eivät usein näe edes auringonvaloa, tästä oli vähän aikaa sitten juttu esim. lehmien kohdalla.
Sen takia en ole käynyt siellä ala-asteen jälkeen. Raukat vankeina ja urpot tuijottaa.
En ole suostunut menemään eläintarhaan noin 30 vuoteen sen jälkeen kuin näin apeat jääkarhut uimassa rinkiä jossain eurooppalaisessa eläintarhasas :( Koko touhu pitäisi kieltää.
Eläinten näyttäminen yleisölle on vain osa vastuullisten eläintarhojen toimintaa. Uhanalaisten lajien suojelu, koulutus ja valistus ovat tärkeämpiä. Korkeasaarikin on auki vain muutaman tunnin päivässä.
Korkeasaaressa on eläinlajeja jotka ovat ihmisen toiminnan vuoksi kadonneet luonnosta eli kuolleet sukupuuttoon. Ilman eläintarhoja niitä ei olisi enää ikinä eikä niitä voisi palauttaa luontoon.
Korkeasaaren tehtävä on auttaa uhanalaisia eläimiä. Niitä korppikotkitkien Korkeasaaressa syntyneitä poikasia on palautettu luontoon koska ovat uhanalaisia.
Korkeasaari on ristiriitainen paikka.
Eläinten sulkeminen häkkeihin tuijoteltaviksi (esim. karhulinna) vs. luonnonvaraisten eläinten pelastaminen ja kuntouttaminen (viranomaisyhteistyö) ja uhanalaisten lajien suojelu.
t. vegaani
Voi Swiddu taas näitä! Eläimillä ei ole samanlaista tajuntaa ja älyä kuin ihmisillä. Eivät ymmärrä olevansa häkissä verrattuna johonkin muuhun vapaampaan paikkaan. Niistä pidetään jopa "luonnottoman" hyvää huolta. Moni eläin kuolisi kivuliaisiin tapaturmiin tai tauteihin luonnossa!
No tämä juuri. Sen eläinten ahdistuksen melkein tuntee. Varmasti vuosikymmenien kuluttua eläintarhoihin suhtaudutaan samoin kuin nykyään 1800-luvun "mustien ihmisten" pällistelyyn, eli varsin alkukantaisena ja yksinkertaisena touhuna.
Vierailija kirjoitti:
Voi Swiddu taas näitä! Eläimillä ei ole samanlaista tajuntaa ja älyä kuin ihmisillä. Eivät ymmärrä olevansa häkissä verrattuna johonkin muuhun vapaampaan paikkaan. Niistä pidetään jopa "luonnottoman" hyvää huolta. Moni eläin kuolisi kivuliaisiin tapaturmiin tai tauteihin luonnossa!
Idiootti. Varmasti monellakin parempi tajunta kuin sinulla.
Korkeasaaressa on eläimiä koska 1. Ne ovat uhanalaisia ja niitä täytyy suojella 2. Kaupunkilaisia idiootteja täytyy valistaa siitä miltä esim. karhu ja hirvi näyttää koska eivät koskaan käy kehäkolmosen ulkopuolella eivätkä näe eläimiä luonnossa. 3. Villieläinsairaala hoitaa pääasiassa ihmisten loukkaamia eläimiä. Kaikkia ei voi palauttaa enää luontoon. 4. Korkeasaari ottaa vastaan tullin takavarikoimia laittomia lemmikkejä sekä lemmikkejä joita ihmiset ottaa mutta ei pystykkään pitää. Eli jos ihmisillä olisi aivot ja he lakkaisivat tuhoamasta eläimiä ja luontoa niin korkeasaarta ei tarvittaisi. Syyttäkää vain itseänne.
eläimilläei oesieluja ja siten ovat jumalan luomia esineitä kivien ja puiden lailla. Koska ihminen on luotu jumalan kuvaksi ja luomakunta meille luovutettu voimme tehdä sen esineille mitä huvittaa. Jumala on armollinen.
No, Korkeasaari on sentään jossakin määrin "inhimillinen" paikka verrattuna esim. Tallinnan vastaavaan.
Kurjempaa monilla tuotantoeläimillä on. En pidä Korkeasaarta eläimille ikävänä.
Kyllä luonnossa on eläimillä julmemmat olot. On petoja, salametsästjiä, reviiritaisteluita, tauteja, loukkaantumisia. Korkeasaaressa saa ruokaa ja suojaa, parittelukumppanin, lauman ja virikkeitä. Mitä muuta ne tarvii? Monet lemmikit elää ahtaammin ja virikkeettömämmin kerrostaloasunnoissa.
Vierailija kirjoitti:
2. Kaupunkilaisia idiootteja täytyy valistaa siitä miltä esim. karhu ja hirvi näyttää koska eivät koskaan käy kehäkolmosen ulkopuolella eivätkä näe eläimiä luonnossa.
Oletko koskaan kuullut sellaisesta kuin koulu? Tai televisio tai netti? :) Onko siellä maalla edes sellaisia? Ja onhan Ranuallakin eläintarha, se on siis tosi stadia se.
Mä kävin myös pitkästä aikaa ja osan olot oli ok, mut kauhistelin esim. kissaeläinten pieneltä tuntuneita alueita. Jos osa häkeistä olis isompia, tuntuis paremmalta.
Vierailija kirjoitti:
Kurjempaa monilla tuotantoeläimillä on. En pidä Korkeasaarta eläimille ikävänä.
Nykyisin myös tuotantoeläimet Suomessa saavat liikkua ympäri vuoden vapaana sisällä ja ulkona ja virikkeitä kuten harjoja ja aktiivipalloja. Lääkäri js tarkastajat käy säännöllisesti. Muistakaa siis käyttää kotimaista lihaa. Muualla maailmassa tilanne on huono.
ok.