Miksi niin moni hellä, mukava ja iloinen nainen on mustasukkaisena aivan hirviö?
Sanovat ja tekevät ihan mitä tahansa. Miksi nainen muuttuu hirviöksi? Tai ainakin tiikeriksi.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Sanovat ja tekevät ihan mitä tahansa. Miksi nainen muuttuu hirviöksi? Tai ainakin tiikeriksi.
Hänen sydämensä on särjetty..hän pelkää..ei ole puolustus mutta uskon että useimmiten syy. Sitten tietty kärsii nykyinen..joka sitä ei ole välttämättä ansainnut. Mutta jos mies rakastaa ja nainen on petetty, hän jaksaa pysyä rinnalla ja toivon mukaan saada mustasukkaisuuden hellittämään olemalla luottamuksen arvoinen. Tietenkin naisen täytyy tehdä itsensä kanssa kovasti töitä myös jos haluaa olla suhteessa mutta kärsii mustasukkaisuudesta. Joskus menee liian pitkälle ja sairaisiin juttuihin ei tarvi tottua ja niitä kestää..mutta jos haluaa olla yhdessä mustasukkaisuudesta huolimatta jos se ei ole aivan hullua niin siitä varmasti onnistuu pääsemään eroon niin paljon että hyvä parisuhde on mahdollinen..
En ole ikinä ymmärtänyt mustasukkaisuutta. En ehkä oikein ole ollut ikinä kunnolla mustasukkainen. Mistäköhän johtuu? Olen siis nainen.
Tunteidensäätelyssä hankaluuksia. Hyvä puoli on se, että positiiviset tunteet ovat voimakkaita (iloisuus, hellyys), mutta sitten taas epävarmuuden hallinnan puute näkyy mustasukkaisuutena.
Miksi niin moni hellä, mukava ja iloinen mies on mustasukkaisena aivan hirviö ja turvautuu vaikka murhaan?
Miksi et kysynyt noin, tuohan on suurempi ongelma.
Vierailija kirjoitti:
Miksi niin moni hellä, mukava ja iloinen mies on mustasukkaisena aivan hirviö ja turvautuu vaikka murhaan?
Miksi et kysynyt noin, tuohan on suurempi ongelma.
Jaaha, sitten alkoi taas "mutta miehet" -sössötys. Olisi kivaa, jos edes joskus naisten käytöstä käsittelevä ketju ei menisi tähän. Mutta ei, aina joku ottaa itseensä ja alkaa vonkua.
Kilttiä ja iloista usein kohdellaan vastavuoroisesti huonommin, koska hän näyttäisi tyytyvän vähempäänkin. Itse saattaa kohdella muita kuten itseään haluaisi kohdeltavan ja kun ei saakaan samanlaista iloisuutta ja hellyyttä osakseen, alkaa pidemmällä aikavälillä katkeroitua ja jossain vaiheessa kaikki hymyssä suin niellyt paskat pulpahtavat pintaan ja kamelin selkä katkeaa. Mahdollisesti luulet tiikerin syntyneen vain mustasukkaisuudesta mutta taustalla voi olla koulukiusaamista, huonoja suhteita, selkään puukottaneita kavereita, tylyttävät sukulaiset jne ja nyt se kaikki vuosien sisäinen itku ja kostonhalu kulminoituu siihen yhteen "väärin tehneeseen" henkilöön.
Vaikkapa noin. Eikös kaikista tule mustasukkaisina jokseenkin tiikereitä, miehistäkin.