K: paras vakuutusyhtiö?
Kertokaa myös kommenttikenttään mielipiteenne ja kokemuksenne vakuutusyhtiöistä, etenkin erittäin hyviä ja erittäin huonoja kokemuksia!
Onko kenelläkään kokemuksia Folksamista?
Kommentit (9)
Turva toiminut meillä sydänfilmistä ja polvileikkauksesta aina auton peltinaarmuihin ja puhelinten tippumisiin aivan loistavasti.
Fennia on ollut loistava vakuutusyhtiö minulle. Jalkaleikkaus, kadonneet matkatavarat, koiran kalliit lääkäritutkimukset, pienet jutut auton kanssa, kaikki hoidettu hienosti. Koko elämäni on ollut sama vakuutusyhtiö.
N41
Puhuin juuri tänään asiasta kaverini kanssa. Päädyimme lopputulemaan, että mielipiteet asiassa johtuvat palveluhenkiöistä ja vakuutuskäsittelijöistä, ei yhtiöiden eroista. Meillä oli aivan päinvastaiset kokemukset Tapiolasta ja Ifistä.
Folksam kiinnostaisi myös koska tällä hetkellä paras tarjous sieltä.
Mulla oli if monta vuotta, ei valittamista, hyvä ja nopea palvelu. Sain sitten kuitenkin Lähitapiolasta paremman tarjouksen joten vaihdoin sinne, siihenkin olen ollut erittäin tyytyväinen.
Pohjola on ollut tovin aikaa OP Vakuutus. Entinen Omasairaala taas on Pohjola Sairaala.
Käyttäjä4285 kirjoitti:
Puhuin juuri tänään asiasta kaverini kanssa. Päädyimme lopputulemaan, että mielipiteet asiassa johtuvat palveluhenkiöistä ja vakuutuskäsittelijöistä, ei yhtiöiden eroista. Meillä oli aivan päinvastaiset kokemukset Tapiolasta ja Ifistä.
Kyllä yhtiössäkin on eroja, mutta merkittäviä ne eivät ole. Suurin osa huonoista kokemuksista johtuu joko A) pitkistä käsittelyajoista B) kielteisistä korvauspäätöksistä.
Ensimmäiseen yhtiöt voivat vaikuttaa ja pienillä yhtiöillä voi olla vähemmän ruuhkia yms., mutta suuremmilla taas paremmat palvelut ja automatiikka yms.
Yleensä kysymys palvelun tasosta tai sen puutteesta johtuu kuitenkin kielteisestä tai osittaisesta korvauspäätöksestä ja vaikka se olisikin ehtojen mukaan oikea päätös niin asiakas kokee sen helposti vääryytenä ja silloin onkin yhtiön vaihto edessä. Toki virheellisiäkin päätöksiä tehdään ja niitä oikaistaan, mutta varsin usein ihmiset eivät tiedä mitä ovat vakuuttanee ja millä ehdoilla. Lisäksi yllätyksenä voi tulla omavastuu ja ikävähennykset. Ikävimpiä tapauksia ovat tietysti vakavat onnettomuudet ja riitely esimerkiksi vakuutuslääkärien tulkinnoista.
Vakuutusta ei ole tarvittu muuta kun lapsen joutuessa onnettomuuteen. Fennia hoiti asian hyvin.