Onko kokemuksia lasten temppuklubista?
Ajattelin että meidän nelivuotias tyttö voisi tykätä tällaisesta temppujumpasta, jossa opetetaallaan voimistelun perusjuttuja - siis ei mitään kilpavoimistelua. Onko muilla kokemuksia, etenkin Töölön Kisahallilta:
https://www.stvk.fi/temppuklubi/
Kommentit (6)
Telinevoimistelu on hieno laji, jos minulta kysytään niin kaikkein hienoin. Tuollainen temppuklubi on hyvä tapa käydä katsomassa, jos siitä syntyisi harrastus. Tai sitten sinne voi mennä ihan muuten vaan oppimaan vähän liikunnallisuutta ja temppuja. Lapsille tekee hyvää tehdä muutakin kuin vain tuijottaa kännykän ruutua.
Voin suositella. Etenkin Kisis on aivan mahtava paikka.
Me ollaan oltu kahtena vuotena Kisiksellä. Tyttö tykkää todella paljon kun saa temppuilla monipuolisesti - paljon sellaisia juttuja mitä ei voi tehdä kotona tai pihalla, niin kuin tramppa ja ties mitä puomeja ja telineitä.
Telinevoimistelu on aivan huippu laji. Harrastin itse 10 vuotta kilparyhmässä.
Ilman muuta kandee menna Temppuklubiin. Minun poikani oli siellä kaikki kolme vuotta ja jatkaa harrastusta edelleen. Poika on selkeästi kavereitaan edellä motoriikassa, kun on harjoitellut kärrynpyöriä ja voltteja kunnon valmennuksessa. Näkyy päälaji fudiksessakin erona kehonhallinnassa.
En ole Helsingissä käynyt, mutta minun tyttärelleni tuo jäi "päälle" ja nyt kilpailee telinevoimistelussa Tampereella. Lapsethan (melkein kaikki) tykkäävät tuollaisesta temppuilusta ja ovat aivan innoissaan kun oppivat uusia juttuja.