Jos 20-vuotias tyttäreni sanoo minulle vastaan tai puhuu muuten epäkunnioittavasti, hän joutuu jäähylle
Vanhemmille ei sanota vastaan, vanhempia kunnioitetaan ja totellaan. Jos varoitus ei tehoa niin se on jäähyä sitten 20 minuutin ajan.
Se kenen leipää syöt sen lauluja laulat. Toki sääntöjen ja rajojen pitää olla järkeviä ja ne pitää pystyä perustelemaan lapselle.
Kommentit (9)
Mikä on tämän avauksen tarkoitus? Ketä kiinnostaa keskustella sinusta ja tyttärestäsi, kun emme kumpaakaan teistä tunne?
Onko tyttäresi uhmaikäisen tasolla? Onko hän jotenkin jälkeenjäänyt?
Vierailija kirjoitti:
On se kumma, miten jotkut häiriintyneet voi saada hirveitä kiksejä tällaisten tympeiden provojen kirjoittelusta. Toivottavasti pääset pian hoitoon!
Hoitoon päästäkseen pitää itse ymmärtää, ja ennen kaikkea hyväksyä että on hoidon tarpeessa. Sitten sinne hoitoon pitäisi vielä hakeutuakin.
Ap ei tule pääsemään hoitoon, koska on sitä mieltä että se vaan tekee hauskoja provoja. Väärässähän se on, yksikään tasapainoinen ihminen ei saa kiksejä siitä että lietsoo riitoja, eikä yritä tahallaan aiheuttaa muille kurjaa oloa. Ap on pikkunilkki, ja sellaisena pysyy.
Heität mielummin pihalle 20 minuutiksi tai sitten lopullisesti.
Vierailija kirjoitti:
Onko tyttäresi uhmaikäisen tasolla? Onko hän jotenkin jälkeenjäänyt?
Kaikki tuon ikäiset on vajaa älyisiä, aivotkin kehittyvät vielä vuosia
Olen osittain samaa mieltä, kyllä perheenjäsenten pitää puhua toisilleenkin yhtä kunnioittavasti kuin vieraammillekin ihmisille. Jäähystä en nyt tiedä enää tuon ikäiselle mutta oman osansa saa taloudesta jo hoitaa ilman suunsoittoakin tai maanittelua ja nalkuttamista. Meillä meni aika kivuttomasta oman aikuisen lapsen kanssa yhteiselo eräänä kesänä kun annoin tasan kaksi vaihtoehtoa ystävällisesti: "Haluatko mieluummin luututa vai imuroida lattiat?" Nuorempana teininä usein sanoi että ei halua tehdä mitään kotitöitä. Selitin että "en minäkään halua mutta jonkun ne pitää tehdä ja kysyinkö edes että haluatko tehdä ylipäätään mitään? Kysyin että kumman työn haluat tehdä". Toimiva systeemi ainakin meillä pojan kans.
On se kumma, miten jotkut häiriintyneet voi saada hirveitä kiksejä tällaisten tympeiden provojen kirjoittelusta. Toivottavasti pääset pian hoitoon!