vanhan keittiön entisöinti mitä maksaa?
moikka! pitäisi entisöidä asunnon vanha 50-l keittiö. täyspuuta ovet. onko mitään käryä, missä summissa tällainen pyörii jos ostetaan ammattilaiselta? 5000e? enemmän, vähemmän?
Kommentit (12)
Täysin mahdotonta vastata. Joudut joka tapauksessa käyttämään myös sähkö- ja putkimiestä, ja järkevintä on samalla uusia kodinkoneet sekä työtaso. Tähän päälle vielä välitilan materiaalit ja purku, kunnostus, kuljetus ja asennus.
Kotitalousvähennystä voi hakea jos työn tekevä yritys on ennakkoperintärekisterissä. Se kannattaa tarkistaa etukäteen, kuten myös lukea muut ohjeet aiheeseen liittyen. https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/tulot-j…
Minulla on 60-luvun keittiö. Uusiako vai kunnostaa??
Maalauttaisit siis keittiökaappien ovet? Kuinka suuri keittiö on? Maalaus menee neliöiden mukaan. 5000e voi hyvin riittää, jos ei uusita laatikostoja, vaan maalataan, uusitaan tiskiallas ja hana ja ostetaan kodinkoneet köntässä.
Viidellä ja puolella tonnilla puuseppä teki meille kokonaan uuden keittiön runkoineen päivineen. Kuvittelisin, että pelkkä kaappien maalaus maksaa huomattavasti vähemmän.
Riippuu.
Miksette tee itse?
Minäkin tein.
Mitä tarkoittaa tässä tapauksessa entisöinti?
Kuten sanottua, mahdotonta sanoa.
Tuon ikäisessä keittiössä voi löytyä kodinkoneiden ja kaapistojen alta ihan mitä vesivahinkoa tahansa. Pelkkä kaapistojen runkojen kunto on kysymysmerkki, kun katsotaan sieltä lavuaarin ja viemärin luota. Ja jos rungot uusitaan, ovia tuskin voidaan säästää, vaan kaikki menee uusiksi.
Jos kyse on kerrostalosta, isännöitsijän kuuluu valvoa urakkaa, ja uudet rakennussäädökset edellyttävät toisentyyppisiä viemäröintejä. Purku menee todennäköisesti kalliimmaksi asbestityöksi.
Joten sanoisin suoraan, että kaksinkertaista budjettisi.
Vierailija kirjoitti:
moikka! pitäisi entisöidä asunnon vanha 50-l keittiö. täyspuuta ovet. onko mitään käryä, missä summissa tällainen pyörii jos ostetaan ammattilaiselta? 5000e? enemmän, vähemmän?
Tasan 12323,80 €, sis alv 0%.
Vierailija kirjoitti:
Kuten sanottua, mahdotonta sanoa.
Tuon ikäisessä keittiössä voi löytyä kodinkoneiden ja kaapistojen alta ihan mitä vesivahinkoa tahansa. Pelkkä kaapistojen runkojen kunto on kysymysmerkki, kun katsotaan sieltä lavuaarin ja viemärin luota. Ja jos rungot uusitaan, ovia tuskin voidaan säästää, vaan kaikki menee uusiksi.Jos kyse on kerrostalosta, isännöitsijän kuuluu valvoa urakkaa, ja uudet rakennussäädökset edellyttävät toisentyyppisiä viemäröintejä. Purku menee todennäköisesti kalliimmaksi asbestityöksi.
Joten sanoisin suoraan, että kaksinkertaista budjettisi.
Miksei ovia voisi säästää?
Meillä oli myös 50-luvulta peräisin oleva keittiö. Sen uudistamiseen meni muistaakseni reilusti 20 000€, mutta se laitettiinkin ihan kokonaan uusiksi: kaapit, työtasot, kodinkoneet, lattiat, seinät.
...ja eikö työstä muuten saa kotitalousvähennykset?
-ap