Voiko tämä olla keskenmeno?
Olen 38-vuotias kolmen lapsen äiti. Nuorin lapsi on jo 12-vuotias, eikä olla yritetty siis neljättä lasta kolmannen jälkeen. Ehkäisynä on ollut kondomi kaikki nämä vuodet, koska minkäänlainen hormonaalinen ehkäisy ei sovi minulle.
Tiedän, milloin ovuloin, mutta meillä käytetään ehkäisyä joka ikinen kerta varmuuden vuoksi. Kuukautiskierto on hyvin säännöllinen ollut jo vuosikausia. Nyt edellisessä kierrossa oli yllättäen päivä edellisten kuukautisten päättymisten jälkeen seksiä ilman ehkäisyä, siis noin viikko ennen ovulaatiota. Ja seuraavat kuukautiset alkoivat toissapäivänä neljä päivää myöhässä.
Kuukautiset alkoivat todella oudosti, ensimmäisenä päivänä ei tullut edes oikein mitään - en edes vaihtanut pikkuhousunsuojasta siteeseen. Toisena tuli vähän enemmän, mutta todella paljon vähemmän kuin normaalisti. Tänään tuli sitten kunnolla ja niin, että vuodon seassa oli todella isoja hyytymiä, peukalon pituisia ja paksumpiakin. Ja vuoto huomattavan paljon runsaampaa kuin normaalisti.
Voiko tämä olla keskenmeno?
Kommentit (10)
No ei tarvi mennä lääkäriin. Jos menkat alkoi 4 päivää myöhässä, niin ei siellä kohdussa ole vielä kauheesti mitään tavaraa.
Voi olla mutta ei välttämättä. Joskus voi olla outoja vuotoja muutenkin. Tee herkkä raskaustesti niin näet. Ja ei tarvitse mennä lääkäriin. Itse olen kaksi kokenut ja sanoivat että tee uusi testi 10 päivän päästä ja jos vielä positiivinen niin sitten vasta lääkäriin tai jos haisee pahalle tai vuoto on liian runsasta
Voi olla. Enemmän luulisin iän alkavan vaikuttamaan ja muuttamaan kiertoa.
Nyt on siis jo kolmas vuotopäivä, eli ei kai enää mikään raskaustesti mitään näytä?
Googlailin jo vaikka mitä ja siksi huolestuin lähinnä siitä, että pitääkö mennä lääkäriin, jos tämä on keskenmeno.
Mitään kipuja ei ole, eikä vuoto haise miltään. Isoja klönttejä vaan ja juoksevaa, runsasta vuotoa. Eikä ollut siis mitään ihme oireitakaan tässä aiemminkaan. Jokainen oikea raskaus on alkanut samanlaisilla nipistävillä alavastatuntemuksilla, nyt ei ollut mitään.
ap
Voi, lääkäriin ei tarvitse jos vuoto menee ohi, mitään kaavintaa ei noin alussa tehdä. Tai kohtutulehdus (haiseeko vuoto onko muita oireita).
Mulla muuttui vuoto juuri vajaa 4-kymppisenä niin, että välillä ei tullut juuri mitään, välillä tuli ihan hulluja hyytymiä jne. , eikä raskaustesti näyttänyt mitään (tiedän, koska yritimme tuolloin lasta). Voi siis olla ihan vaan iän mukanaan tuomaa muutosta.
Sinuna tekisin testin ja jos se on negatiivinen, unohtaisin koko jutun, mikäli vuoto loppuu, eikä kummempia kipuja ja hajuja ilmaannu.
Vierailija kirjoitti:
Nyt on siis jo kolmas vuotopäivä, eli ei kai enää mikään raskaustesti mitään näytä?
Googlailin jo vaikka mitä ja siksi huolestuin lähinnä siitä, että pitääkö mennä lääkäriin, jos tämä on keskenmeno.
Mitään kipuja ei ole, eikä vuoto haise miltään. Isoja klönttejä vaan ja juoksevaa, runsasta vuotoa. Eikä ollut siis mitään ihme oireitakaan tässä aiemminkaan. Jokainen oikea raskaus on alkanut samanlaisilla nipistävillä alavastatuntemuksilla, nyt ei ollut mitään.
ap
Minä silti vielä kokeilisin sitä testiä ja jos nega niin antaisin olla jos ei muuta ilmene.
Kiitos kaikille! Ja kiitos myös siitä, että sain asiallisia vastauksia tältä palstalta :)
Huomenna teen raskaustestin ja elän sitten sen mukaan ja seuraan vuotoa.
ap
Ap tässä terve. Tein testin aamulla, näytti negatiivista. Vuoto oli eilen vielä todella runsasta ja hyytymäistä aamupäivällä, mutta niukkeni iltaa kohden.
Mikä lie ollut, en siis mene lääkäriin ja katson, mitä ensi kuussa tapahtuu. Kiitos vastanneille.
ap
Up. Kysyn senkin takia, että jos tämä on keskenmeno, pitäisikö tällaisten jälkeen käydä lääkärissä katsomassa, että kaikki on ok? Eli siis kaikki "aines" on poistunut?
ap