Onko sinulla exä, josta varoittaisit naisia, vai annatko vahingon kiertää?
Itse jätin miehen, jolla alkoholiongelmaa ja naiset ottaneet velkaa hänen takiaan. Sain vasta myöhemmin tietää tuosta ja lopetin suhteen. Takana monia lyhyitä suhteita, valehtelua ja lääkkeitten väärinkäyttöä.
Toivon, ettei kukaan rehellinen nainen lankea tuohon, vaan mies löytää omaa tasoaan olevan naisen, jota ei voi satuttaa. Itse olin sinisilmäinen joko kokemuksen puutteessa tai uskoessani väärään ihmiseen.
Kommentit (19)
Kukapa sitä exää uskoo. Luulee vaan, että se on mustasukkainen ja haluaa miehen takaisin. Kyllä ne on kantapään kautta tajuttava.
Valitettavasti ihastunut nainen ei usko.
Ei naiset usko siinä vaiheessa puheita, kun on koukutettu. Ja nuo miehet osaa sen taidon. Jos olisin lukenut suomi24-palstaa ennen miehen tapaamista ja tiennyt googlettaa sen nimen, olisin jättänyt tapaamatta sen yhdenkin kerran.
Näin sen miehen uudestaan, hän ei minua. Näyttää huonokuntoiselta eli elämä jättänyt jälkensä. Loputtomiin ei näköjään voi muita kohdella huonosti oman edun nimissä.
Jokin muun pitäisi asiasta sanoa. Vaikka exän siskon tai veljen, niin voisi nykyinen kuunnella paremmin.
Joo, mulla oli exä josta joudun varoittelemaan naisia. Ilmestyi oven taakse välillä raivoamaan, kun hänen mielestä en olisi saanut eron jälkeen jatkaa omaa elämääni.
-yks äijä
Ystäväni oli suhteessa tuollaisen miehen kanssa. Mies oli ollut exälleenkin ikävä loppua kohden ja olikin sitten ystäväni suhteen samaa eli rinnakkaissuhteessa.
Nyt tuo miehen exä ja ystäväni ovat kavereita ja se vasta miestä kiukuttaakin :)))
Minulla on kaksi. Toisestä miehen exä varoitti minua, mutta arvatkaa vaan uskoinko.
Vierailija kirjoitti:
Jokin muun pitäisi asiasta sanoa. Vaikka exän siskon tai veljen, niin voisi nykyinen kuunnella paremmin.
Varmasti olisi veli vaimoineen varoittanutkin, mutta en saanut koskaan tavata heitä. Mies ja veljensä eivät olleet missään tekemisissä.
Olisi mukava jutella ex-vaimon kanssa. Minulle muodostui hänestä oikein fiksu ja miellyttävä kuva (sairaanhoitaja, kasvattanut lapsen hyvin , hyvästä perheestä). Tämäkö kiukutti miestä, kun sanoin ajattelevvani exästään noin.
Jokainen tehköön toisten ihmisten suhteen omat johtopäätöksensä. Ei ole minun asiani "varoittaa" exästäni, koska emme saaneet tuhdetta toimimaan. Ehkä joku muu saa.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on kaksi. Toisestä miehen exä varoitti minua, mutta arvatkaa vaan uskoinko.
Mistä varoitti? Alkoholi, väkivalta vai muu?
Ei se varottaminen tosiaan kannata. sain paskaa niskaani ja naurut päälle lasteni isän uudelta. No ehtivät asua alle puoli vuotta saman katon alla, kun sai nainen turpiinsa ja mies hajotti asuntonsa. Että silleen.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen tehköön toisten ihmisten suhteen omat johtopäätöksensä. Ei ole minun asiani "varoittaa" exästäni, koska emme saaneet tuhdetta toimimaan. Ehkä joku muu saa.[/quo
Varoittaisin kyllä, jos mies on väkivaltainen ja naiset tulevat henkihieverissä paikkauttamaan itseään enskaan säännöllisesti.
Miksi yhdenkään naisen pitäisi joutua kokemaan tuollaista.
Jos jostain syystä nainen kuuluisi minun lähipiiriini, niin varoittaisin, mutta muuten en. Enhän minä voi tietää, kenen kanssa ex lyöttäytyy yhteen eikä ole minun vastuullani toisten aikuisten ihmisten tekemiset.
Jos varoittaa, niin eihän ihastunut nainen sitä usko. Mutta sitten, jos hän saa ensimmäisen kerran kokea sen huonon puolen, niin sen tajuaminen, että se todellakin on miehen pysyvä piirre, eikä hänestä itsestään johtuva, saattaa auttaa eroamaan nopeammin ja helpommin.
Ei tulisi mieleenkään puuttua toisten ihmisten suhteisiin.
Miten voi varottaa? Vaikka haluaisi? Moni nainen uskoo miehen tulleen ymmärretyksi väärin ja yrittää rakkaudella korjata tämän. Uskoo vasta sitten, kun kolahtaa tai rahat mennyttä.
Jätin keväällä miehen, joka olikin ihan muuta kuin alkuunsa näytti. Vieroksui töitä, lainaili minulta rahaa, joi salaa, rajoitti elämääni, haukkui exiään , vei vahvat kipulääkkeeni ja muuta pientä.
Kun pääsin eroon, soitin poliisille ja sain tietää miehen syyllistyneen petoksiin nettikaupoissa.
Jos joku nainen tuon helmen haluaa , niin aivan sama. Väkivaltaisuus fyysisesti ei ehtinyt tulla kuvioon, henkistä sitäkin enemmän. Tönimistä ja tavaroitten heittelyä kyllä oli ja siitähän se olisi edennyt ajastaan muuhunkin.
Jos nainen ei ota selvää miehen taustoista, tutustu suht pian miehen vanhempiin ja sisaruksiin, välitä alkon käytöstä tai rahapulasta, lyhyet suhteet eivät haittaa, miehen puheet huonossa valossa existä ei herätä hälyjä, voi syyttää vaan itseään jäämällä paskaan suhteeseen.
On ja olen varoittanutkin. Varoitus meni kuuroille korville ja kantapäänkautta piti senkin naisen oppia (ex hakkasi häntäkin).