Onko jouluvalmistelut jo aloitettu?
Itse odotan jo innolla syksyä ja pimeyttä. Saa laittaa kynttilät palamaan ja juoda glögiä!
Kommentit (19)
Itse asiassa on. Eilen kävin mökiltä kauppa-asioilla ja poikkesin matkalla kierrätyskeskuksessa, josta matkaan tarttui valurautainen kuusenjalka.
Itse aattelin jotain lahjoja jo alkaa hankkimaan. :)
On aloitettu. Joulusaunan vasta on jo kuivatettu.
On! Mä olen innoissani kerännyt veskipaprurullia jo jouluaskarteluihin. Niistä tulee tänä vuonna tyylikkäitä. Oikeesti tulee! :D
Kynttilöitä mä polttelen ympärivuoden. Ne on parhaita valonlähteitä kesäyössäkin. Nytkin.
Kynttilöitä mä polttelen ympärivuoden. Ne on parhaita valonlähteitä kesäyössäkin. Nytkin.
Muistakaamme mitä kävi Juhani Palmulle kun kynttilöitä poltti....
Haluun viettää tänä vuonna oikein ihanan ja täydellisen joulun.<3 En malta odottaa! Ajattelin leipoa ja nautiskella.
Vierailija kirjoitti:
Kynttilöitä mä polttelen ympärivuoden. Ne on parhaita valonlähteitä kesäyössäkin. Nytkin.
Muistakaamme mitä kävi Juhani Palmulle kun kynttilöitä poltti....
No ei muistella
Edellisvuoden koristeet pitäisi vain poistaa ja ripustaa uudelleen, niin avot!
Kuusikin on jo valmiina olohuoneen nurkassa ei sitä ei tarvitsekaan enää viedä ulos.
Tottakai! Jos ei juhannuspäivänä ole joulu kunnossa, olen huono perheenäiti.
Kinkkupossu on valittu ja nimetty luomutilalla, lahjalista excelillä ja valmiit paketit värikoodattu laatikoihin. Joulukuusi tilattu luomumetsurilta. Koristeet lajiteltu vuosirasioihin ja päivitetty tämän kevään askartelutuotoksilla. Koristeluille on pisteytysjärjestelmä takaamassa sen, että uusimmat, nostalgisimmat ja rakastetuimmat ovat taatusti esillä ja vähäisiin pisteisiin jäävät pääsevät kierrätykseen vuorovuodellaan. Mies tuossa rakentelee jouluvaloja nukkekotiin, mikrokolvi oli hinnakas hankinta mutta ehdottomasti sen väärti tuohon puuhaan. Juotokset tehdään isovanhempien tinaisista kihlasormuksista niin tulee lämmin perheyhteys.
Oletteko te muut jo alkaneet leikellä, maalata ja kähertää serpentiinejä vapuksi?
Joo. Tänään ostin ekan joululahjan ja joulukorttitarvikkeet on jo kaapissa. Ajattelin väkertää kortit loman aikana.
Mä jo virittelen ens kesän hääkeskusteluja. Että lapsettomia vai ei.
Itselle tuli ihan paras fiilis kun tajusin, että eka kerta kun voidaan olla miehen ja lapsen kanssa vaan kotona ja viettää omaa joulua 😁
Ettei siis tarvitse mennä anoppilaan tms pönöttämään.
Mä aion ekaa kertaa viettää joulua jalat oman pöydän alla. Ihana ajatella niin... Käyn vanhempien luona syöpöttelemässä ja sitten joululomaa vietän kotona rentoutuen ihan miten itse vain haluan. Ihanaa...
On valmistelut aloitettu: tänään tuli nettikaupan paketti, jossa ensimmäiset joululahjat! Ostan aina suurimman osan joululahjoista pitkin vuotta niin joulukuussa ei mene enää rahaa lahjoihin ja samalla rahalla saa parempaa. Nämä tänään saapuneet lahjat olivat kaksi upeaa Marimekon kylpypyyhettä ja gourmet valurautainen gratiinivuoka. Gratiinivuoan saaja on päätetty, mutta kylpypyyhkeet ovat vielä harkinnassa.
En ole muuten mitenkään järjestelmällinen, mutta joululahjoista pidän kirjaa ( etten anna aina samoja), esim. pussilakanat korkeintaan joka kolmas vuosi jne. Joulu on ihan parasta koko vuodessä!
Oon vähän tällainen Matti myöhäinen kun aloitan jouluvalmistelut aina vasta syyskuussa.
Jokos on tämän vuoden osalta aloitettu?
Joo, kinkun laitoin jo uuniin.