Voisitteko antaa lapsellenne mielestänne kauniin, mutta merkitykseltään ikävän nimen?
Välittävätkö/tietävätkö ihmiset edes yleisesti nimien merkityksistä ja antaisitteko huonon merkityksen haitata, jos nimi on mielestänne kaunis?
Kommentit (6)
Kyllä minua kiinnostaa myös nimen merkitys. Tuo on hyvä esimerkki tuo Melena. Kuka haluaisi olla nimeltään veriripuli?
Minua ei merkitys haittaa ellei nyt ole ihan suoraan juuri se suoralla suomenkielellä
Kyllä minäkin ottaisin selvää nimen merkityksen ja jos juurikin nimen merkitys esim aiemmin mainittu Melena=veriripuli niin luultavasti jättäisin nimen antamatta. Mua ärsyttää kuitenkin hirveesti kun porukka kritisoi lapsille annettuja nimiä esimerkiksi että on annettu lapselle "koiran nimiä". En ymmärrä tätä, jokainen antaa sellaisen nimen lapsellensa mistä itse tykkää. Sitä paitsi kuka senkin oikein päättää et mikä on eläimen nimi ja mikä ihmisen. Esimerkiksi nimi Onni on niin koirilla kuin lapsillakin suosituimmissa nimissä.
Miksi kaikki ottavat aina tämän Melena-esimerkin? Eihän Suomessa ole kastettu kuin muutama Melena. Oma nimeni on Melina, eikä kukaan ole koskaan selittänyt minulle mitään veriripuli juttuja. Päinvastoin pidän todella paljon nimestäni ja moni muu on myös kehunut sitä. :)
Vierailija kirjoitti:
Miksi kaikki ottavat aina tämän Melena-esimerkin? Eihän Suomessa ole kastettu kuin muutama Melena. Oma nimeni on Melina, eikä kukaan ole koskaan selittänyt minulle mitään veriripuli juttuja. Päinvastoin pidän todella paljon nimestäni ja moni muu on myös kehunut sitä. :)
Osalle on varmasti tullut nimestäsi tämä veriripuli-mielleyhtymä. Itselleni ainakin tulee. Mutta hyviin tapoihin kuuluu olla sitä ääneen sanomatta.
Otan aina selvää nimen alkuperästä ja merkityksestä.
En missään nimessä antaisi lapselleni nimeä jolla on ikävä merkitys, oli nimi sitten kuinka kaunis tahansa.
Esim Melena=veriripuli.