Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Palkanlaskentaa ymmärtäviä paikalla?

Vierailija
30.06.2017 |

Meidän palkanlaskija on kauhea nainen, en uskalla kysellä "tyhmiä".
Minulla on veroprosentti x tiettyyn rajaan asti, sitten menee lisäprosentille. Lasketaanko tuo summa x koko kuluvana vuonna maksetuista ja palkkakauden alusta eli 1.2. ?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkkakauden.

Vierailija
2/3 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

1.2. Tammikuu meni edellien vuoden prosentilla, joka nollattiin vuoden alussa. T kiltti palkanlaskija

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veroprosenttia voi muuttaa, se ei ole mikään kiveen kirjoitettu juttu. Lisäprosentti ei ole mikään rangaistus, vaan sillä tasoitetaan verotus loppukaudeksi.

Kannattaa kuitenkin aina ottaa verokorttiin vuosituloraja ja tarkkailla sitä, sitä voi sitten nostaa jos näyttäisi ylittyvän. vero.fi ja toimitat suoraan palkanlaskentaan uuden. Jos on useampia työnantajia ollut, niin sitten katsot aina viimeisimmästä palkkakuitista maksetut palkat ja ennakonpidätykset.

Yhtenä vuonna kikkailin freelancer-kortilla niin näpsästi, että 6,78 € tuli palautuksia - alle 5 € palautuksia kun ei makseta.