Köyhän perheen lapsi ei käy lomalla jäätelökioskilla.
Köyhän perheen lapsi ei käy lomalla jäätelökioskilla, mutta ei kyllä käy rikkaankaan perheen lapset. Ei ainakaan meillä keskituloisilla ole varaa eikä edes halua maksaa 4-5 euroa yhdestä jäätelöpallosta. Meillä mennään kauppaan ja ostetaan paketti halpistuutteja, jotka jaetaan.
Kommentit (8)
Kaupan irtojätskit on parempiakin. Tai no ei ehkä tuutit mutta esim. Classicit ja Magnumit.
Köyhissä perheissä on kuitenkin usein varaa laittaa 6€ päivässä tupakkaan.
Me keskituloisina käymme iloisina jäätelökioskilla. Ja mielelläni tarjoaisin jollekin köyhänkin perheen lapselle pallon. Onhan se tietysti jossain mielessä tuhlausta, mutta niin on aika moni muukin asia. Köyhälle perheelle ei varmaan mikään kalliimpikaan kesälomakokemus ole mahdollinen, jäätelöpallo on vain se jäävuoren huippu siitä kaikesta, mikä ei ole mahdollista.
Tietenkin kaupasta jäätelöt. Valitettavasti joskus kioskilta pakattuja jätskejä, mutta irtopallojäätelöä varten täytyy kyllä olla jokin aivan erityinen syy.
Pirkka-jäätelöä vaan aina kun voi. Kenellä muka olisi varaa kalliisiin jäätelöihin?
Miksi ei? Eikö ole varaa? Siis koko kesänä vai? Tämä on taas sitä samaa velttojen lonkeronlipittäjien paskapuhetta. Samat tyypit, jotka väittää olevansa lihavia, koska ovat köyhiä eikä ole varaa terveelliseen ruokaan. Miksi kukaan ei valita julkisuudessa, että ei voi juoda koskaan olutta tai polttaa tupakkaa, koska ei ole varaa? Siksi, koska he tekevät sitä köyhyydestä huolimatta ja niihin on varaa ja eineksiin. Mutta ei porkkanaan tai lapsen jäätelöpalloon.
Minä en ikinä käy jäätelökioskilla vaikka hyvillä keskituloiselle olen. Kaupasta saa halvempaa !
Vaikka rahaa on , ei sitä tuhlata turhuuksiin tarvitse
Meillä ei kyllä ostettu jäätelöä edes kaupasta, kun oltiin tiukilla.
Nyt olen taas töissä, mutta lapset valitettavasti jo niin isoja, etteivät välitä jäätelökioskilla käymisestä. Mutta ehkä he sitten aikanaan omien lapsiensa kanssa käyvät.
Minusta kioskin pallojäätelö maistuu aina parhaalta, se kuuluu kesään ja jokaisella pitäisi olla mahdollisuus edes kerran kesässä käydä.
Meidän minimituilla elävä perhe käy kerran tai kaksi jätskikiskalla kesässä, muuten ostetaan jätskit kaupasta.