Kenellä astma? mikä lääke/lääkkeet? sivuvaikutukset?
Kommentit (4)
lääkkeinä beclomet ja buventol. Buventolista tulee sivuvaikutuksena tärinää ja sydämentykytystä (jos joutuu paljon ottamaan)
Mulla tulee siitä ihmeellisiä unia ja nuknu huonosti. En pysty syömään.
Beclomet ja Buventol. Sivuvaikutuksina: hiivatulehdus suuhun jos pitkään joudun käyttämään yhtäjaksoisesti. Buventolista tosi suurina annoksina ja useamman kerran päivässä käytettynä tulee vapinaa ja sydämentykytyksiä, mutta normaalisti käytän niin pieniä määriä, että sivuvaikutuksia ei ilmene.
Kokeilin myös tuota Singulairia, oma terveydentila muuttui, en enää muista mitä oireita sain, mutta ei sopinut mulle.
Meinas muuten alkaa hihityttämään erään kommentit (olikohan nro 2) että " en ole viitsinyt diagnoosia hakea" :) Tulee mielikuva että lääkkeitä syödään ihan muuten vaan :) Mutta, 2, diagnoosi kannattaa ehdottomasti hankkia, sillä diagnoosin avulla saat Kelalta oikeuden astmalääkkeiden erityiskorvattavuuteen. Tulee lääkkeet halvemmaksi sulle.
Mulla, tosin en ole muistanut kesken raskauden diagnoosia hakea, pitäisi siis varmaan.
Mulla symbicort ja bricanyl lääkkeinä. Sivuvaikutuksena on se lähinnä, et pitäisi muistaa ottaa... ja se, että jos on antibioottikuuri jostain muusta syystä, niin meinaa sieni iskeä suuhun. Normaalisti ei ole kyllä sivuvaikutuksia.