Tiedätkö ketään entistä koulukiusaajaa?
Siis nykyään aikuista ja millainen hän on tänä päivänä?
Kommentit (7)
On yksi lapsuuden kaveri, joka nyt on markkinointipäällikkö jossain IT-firmassa. Yhtä ylimieline Kus*pää yhä.
Tiedän. On nykyään ihan erilainen. Työskentelee sairaanhoitajana ja mitä olen nähnyt (itse lähihoitaja), niin hoitaa potilaita erittäin empaattisesti ja ammattitaitoisesti. Saman olen kuullut myös potilailta. Myöskin on sellainen ihminen, että kun menee uuteen porukkaan niin AINA kaikki tykkäävät hänestä. Jopa naiset, vaikka voisivat hyvin olla kateellisia ulkonäöstä. Se että joskus lapsena on ollut kiusaaja, niin ei se määritä sitä ihmistä millainen aikuinen siitä tulee.
Itseni. Nykyään sovussa kiusattujen, omien kiusaajieni ja itseni kanssa.
Tiedän kolme. Ovat kaikki sairaanhoitajia :D Yksi tuttavani on töissä samassa paikassa kuin yksi näistä kolmesta ja tuttavani on kertonut, että tämä kyseinen tyyppi on työpaikan pahin selkäänpuukottaja ja juoruaja.
Itseni. Purin kiusaamisella pahaa oloa joka johtui kodin alkoholiongelmista ja vanhempien jatkuvista riidoista. Minua kiusattiin kotona, minä olin henkisesti kehittymätön enkä osannut olla purkamatta sitä vielä heikompiin koulussa. Ymmärsin teini-iän loppupuolella että tein väärin eikä paha olo edes poistu sillä että tuottaa pahaa oloa muille. En ole ollut kiusaaja enää lukioiästä lähtien.
Oma pääkiusaajani on nykyisin lääkäri ja oikein fiksun oloinen ihminen. Hänellä taisi vaan olla nuorena aika vaikeaa ja purki pahaa oloaan kiusaamalla heikompiaan. En kanna kaunaa, lapsihan hän oli. Ja olen iloinen ettei vaikuta enää tasapainottomalta, levottomalta tai kiusaajalta.