Miksi av-mamma kieltää, ettei ole olemassa kauneusihannetta, jonka jo pieni, mediaa seuraamaton, ihmislapsi näkee?
Miksi pieni lapsi jää tuijottamaan ihailevasti naista, jolla on yleisten kauneusihanteiden mukaiset kasvot? Jos siis puhutaan lapsesta, joka ei todellakaan ole av-mammojen sanojen mukaan "aivopesty" länsimaiseen "ihannelärviin" (ihannelärvi oli av-mamman termi ihannekasvoihin, hyvin halveksuttavasti esitettynä, miksihän...).
Millä perustelette sen, että jo pieni, mediaa seuraamaton lapsi tunnistaa naisen, jonka kasvot ovat ns. kultaiseen leikkaukseen sopivat?
Kommentit (3)
Tämäkin on tutkitusti kulttuurisidonnainen asia. Pikkulapset kiinnittää huomion lempeiaiin kasvoihin ei niinkään pelkkään kauneuteen.
Vierailija kirjoitti:
Tämäkin on tutkitusti kulttuurisidonnainen asia. Pikkulapset kiinnittää huomion lempeiaiin kasvoihin ei niinkään pelkkään kauneuteen.
Lempeisiin.
Jaa no siinä tapauksessa minä olen kaunotar:D en kiellä😃