Kaasugrilli vs. hiiligrilli. Maistaako ruuanvalmistuksen eroavaisuuden?
Kommentit (24)
Kyllä maistaa. Itse tykkäisin enemmän hiiligrillatusta, mutta joka paikassa on vain noita kaasugrillejä. Itsellä ei siis ole grilliä ollenkaan kerrostalossa.
Maistaa ehdottomasti. Hiili jos haluaa hyvän aromin. Kaasu jos nauttii usein grillaamisesta. On malleja joissa on molemmat.
Kaasugrilli on mielestäni vain tapa valmistaa ruokaa ulkona.
Hiiligrillillä saat savustetun tai grillatun maun ruokaan.
Meillä oli ennen kaasugrilli, mutta minusta oli aivan sama, valmistimmeko me ruokaa siinä vai sisällä. Ainoa ero oli se, ettei ruoan käryä ollut tietenkään sisällä.
Ihan eri makuisia ovat! Hiiligrillistä grillauksen maku, kaasu paljon miedompi. Omaan makuun hiili parempi.
Hiiligrilli on meidän kaikkien kokkien suodikki silloin kun teemme ruokaa itsellemme. Kaasugrillillä tehdään laitosruokaa. Hiiligrillissä on ylivoimaisesti enemmän karsinogeenisiä ylijäämiä, se tullaan kieltämään kohta EU:n toimesta. Niinkuin savustaminenkin. Kaikki hyvä on hiemanepäterveellistä, mutta nämä viherpiipertäjät eivät ymmärrä hyvän päälle.
Mies grillasi pitkästä aikaa meille pihvit hiiligrillillä (yleensä kaasugrilli) ja en kyllä mausta olisi erottanut kummalla se on tehty.
Eli kai siihen saa sitä hiiligrillatun aromia, jos on tietynlainen grilli ja hiilet ja jotain, mutta aika helposti se lisäaromi on vaan sytytysnesteen tuoksu.
Tämä on taas niitä "onko kaiutinkaapeleissa eroavaisuuksia" tyylinen kyssäri. Jotkut huomaa jotkut ei
Kyllä kaasugrillilläkin saa grillin maun. Vaatii kai treeniä. Meillä oli 20 vuotta hiiligrilli, mutta kyllä nykyään vie voiton kaasugrilli. En palaa enää hiiligrilliin.
Brikettigrillin hankkimisen jälkeen ei tulisi mieleenkään grillata kaasulla. Miten ihmeessä se edes eroaa ruuanvalmistuksesta sisällä keittiössä, lisäarvo ruokaan on 0. Meidän Weberin grillissä on lämpömittari, brikettien määrän arviointi on helppoa ja ollaan grillattu myös pitkää kypsennestä vaativia ruokia (ribsit, kokonainen kana jne) ja lisäosia saa tosi näppärästi savustimesta ties mihin. Piippusytyttimellä helppo sytyttää, ei mitään sytytysnesteen käryä ja kaatamalla briketit grilliin eri tavoin voi luoda erilaisia lämpötiloja grillin sisälle valmistettavien ainestenkin mukaan.
Toisaalta, kaasu on helppo ja turvallinen jos grilliruoka ei sinällään ole sydämen asia.
Vierailija kirjoitti:
Tämä on taas niitä "onko kaiutinkaapeleissa eroavaisuuksia" tyylinen kyssäri. Jotkut huomaa jotkut ei
Totta, toisille riittää herkullisesti valmistettu pihvi ja toiset tarvitsee sen että pääsee kertomaan kaverille että tämä on nyt valmistettu sillä markkinoiden huippumallilla ja se maksoi 1780 euroa ja on se ainoa oikea tapa valmistaa pihvi. Haluatko nähdä uuden autotallin kokoisen savustimeni? Sen takoi kylänseppä Uolevi paljain käsin, kuten aidot savustimet tulee tehdä. Eipä ole naapurilla samanlaista, keh keh.
kyllä maistaa, Hiili parempi mutta "isotöisempi". Laiskana minulla kaasugrilli.
Jos tykkää sytytysnesteen mausta ja jos haluaa naapureita häiritä savuttamalla, niin silloin hiiligrilli on hyvä valinta. Jos tykkää ottaa toiset huomioon, niin sitten kaasu on hyvä.
Hyi, nyt muistui mieleen tuo sytytysneste. Sehän se hiiligrilleissä aina haisee ja se maistuu myös ruuassa. Bensankaltainen lisäaromi,Yök. Tuli flashback vuoteen 1992.
Vierailija kirjoitti:
Hyi, nyt muistui mieleen tuo sytytysneste. Sehän se hiiligrilleissä aina haisee ja se maistuu myös ruuassa. Bensankaltainen lisäaromi,Yök. Tuli flashback vuoteen 1992.
Eli kärryytätte makkaranne aivan liian aikaisten. Syötte myös varmaan ne päältä mustina ja sisältä kylminä?
Mikä pakko sitä sytytysnestettä on litrakaupalla käyttää?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hyi, nyt muistui mieleen tuo sytytysneste. Sehän se hiiligrilleissä aina haisee ja se maistuu myös ruuassa. Bensankaltainen lisäaromi,Yök. Tuli flashback vuoteen 1992.
Eli kärryytätte makkaranne aivan liian aikaisten. Syötte myös varmaan ne päältä mustina ja sisältä kylminä?
Tosi hyvä pointti! Hiiligrilli ei ole lapsiperheissä välttämättä kovin hyvä, jos ei ole tosiaan vuosien kokemuksen omaava hiiligrillaaja, koska siinä voi kestää ja kestää ja kestää. Kaasugrillillä saat aina suunnitellussa aikataulussa ruuat pöytään ja vältyt nälkäkiukkuraivareilta.
Vierailija kirjoitti:
Mikä pakko sitä sytytysnestettä on litrakaupalla käyttää?
0,5 dl sytytysnestettä kyllä riittää tuomaan sen inhottavan käryn, ei tosiaankaan tarvita suuria määriä.
Kysymys on vähän sama kuin sähkökiuas vs. puukiuas. Ja jos ei ole mahdoton kiire grillaamisessa (ja kiireisenä ei pidä grillata), niin valinta on helppo. Hiiligrillin vaan pitää olla riittävän suuri ja laadukas olemukseltaan ja sytytysnesteen hajutonta mallia.
Meillä on molemmat. Kaasulla lämmitetään muutama makkara ja hiilellä tehdään oikeaa ruokaa eli pihvejä.
Hiilellä kestää jonkun aikaa odotella hiilosta, mutta aito savun aromi.
Sellainen jenkkismokeri eli pönttö olisi kyllä kiva hankkia...
Kyllä sen maistaa. Hiiligrilli on parempi, mutta sitä pitää osata tietysti käyttää. Kaasugrillikin on ok ja sillä on helpompi kokemattomankin onnistua kohtuullisesti.