Naisen parisuhdeonnellisuus on pitkälti miehen vastuulla
Mies on ikään kuin naisen hoitaja parisuhteessa. Nainen luottaa mieheen, joka on itsevarma ja tietää aina, mikä on seuraava askel missäkin arjen tilanteessa ja myös seksin saralla. Tämän takia miehen ei kannata koskaan tutustua sellaiseen naiseen, jonka mies kokee olevan ikään kuin niskan päällä.
Nainen lähtee parisuhteesta hyvin nopeasti, jos hän joutuu miehen äidiksi, eli tekemään päätöksiä miehen puolesta ja yleensäkin, jos on henkisesti miestä kehittyneempi.
Nainen on vähän kuin lapsi, jota mies katselee ja kaitsee hellin elein. Tämä vertautuu taas äiti-lapsisuhteeseen. Rakkaus ikään kuin valuu alaspäin: Mies > nainen > lapsi. Alemmalla kynnyksellä oleva ei koskaan pysty pitämään huolta ylemmällä kynnyksellä olevaan. Alemmalla kynnyksellä olevan elämä on aina parasta silloin, kun ylemmällä kynnyksellä oleva henkilö on luotettava ja varma otteissaan. Tästä syystä heikot miehet ovat erittäin voimattomia elämässään. Heitä korkeammalla ei ole ketään, joka heistä pitäisi huolen.
Miehen kannattaa olla joka hetki paras mahdollinen versio itsestään. Ei kannata jäädä pitkäksi aikaa paikalleen edes 70-vuotiaana.
Ole mode kiltti äläkä poista.
Kommentit (4)
Varmaan totta. Itse ainakin kaipaisin mieheltä sellaista miehistä otetta. Itsevarmuutta. Että tulis Se fiilis että mies hoitaa asiat. Ihan arkipäivän esimerkki; mennään pesukonekauppaan, sen sijaan että mies alkaisi hieroa kauppaan, se raasu jättäytyy minun taakse piiloon ja katselee minua pelokkaana aina kun myyjä kysyy siltä jotain (monet myyjät muuten ottaa sen kontaktin ekana mieheen - eli perheen oletettuun päähän).
Ja jos tulee väittely kotona niin kyllä mies jää meillä jalkoihin...
Toisaalta en kestäisi sellaistakaan miestä, joka koittaisi hirveesti pompotella. Olen kuitenkin mielestäni aika fiksu ja itsevarma nainen, en alistuva kahvinkeittelijä.
Summasummarum. Taidan olla mahdoton parisuhdekumppani. Säälikää miestäni.
Liian väsynyt jo tämä.