Veljen avovaimo. Miten puuttua asiaan?
Veli on ollut avoliitossa kymmenisen vuotta ja heillä on 2 lasta. Naisella on aiemmasta liitosta yksi lapsi. Naisella oli myös paljon velkaa liiton alussa ja on edelleenkin. Kaikki omaisuus on veljeni nimissä ettei vouti vie. Nainen on ollut työssä mutta ei ole saanut velkoja maksettua kun on ollut myös perheen takia normaali menot.
Nyt nainen on ollut työttömänä ja pudonut kelan päivärahalle. Veljeni pääasiassa hoitaa menot kun naisen rahat ei riitä mihinkään. Nainen valittaa kokoajan rahapulaansa ja hänellä ei ole koskaan rahaa. Lisäksi hän on aina kotona, ei harrasta kuin netissä oloa.
Minua säälittää veljeni. Hän on käynyt töissä, säästänyt ja ostanut talon ja auton. Avovaimo vaan kyhnää kotona ja valittaa.
Lisäksi hän pyytää rahaa veljeltäni vaikka hänen ei tarvitse maksaa muuta kuin perheen ruoka.
Päätin äitienpäivän jälkeen että puutun perheen asioihin, kun kuuntelin naisen valitusta ettei saanut mitään lahjaksi veljeltäni. Veljeni ei ole hänen äitinsä ja eipä nainenkaan osta veljelleni lahjoja.
Perheen asiat huolettavat aidosti. Millaisen kuvan lapset saavat? Kuinka veljeni jaksaa? Miten nainen alkaa kantamaan vastuun? Veli on rakas minulle.
Kommentit (10)
Et puutu. Ei ole sun asiasi mennä sekaantumaan millään tavalla.
Veljesi on aikuinen ihminen ja vastuussa omasta elämästään ja parisuhteestaan. Älä puutu asioihin, jotka eivät sinulle kuulu!
Mistä tiedät, miten veljesi kokee perhetilanteensa ja ihmissuhteensa, ap? Onko veljesi pyytänyt sinun apuasi tms? Tuo aloitus on nyt vain sinun oma tulkintasi asiasta, enkä itse kyllä menisi sen perusteella puuttumaan toisten ihmisten keskinäisiin asioihin millään tavalla.
Komppaan edellisiä, ei kuulu sinulle.
Vierailija kirjoitti:
Anteeksi ajatusvirhe. Hän ei ole veljeni äiti.
Pientä tarkkuutta trollaamiseen!
1/5
🇺🇦🇮🇱
Pakkohan jonkun on sitä perhettä auttaa. Juuri tapahtui lähikunnassa perhemurha raha asioiden takia. Siinäkin mietittiin lehdessä että ei puutu kukaan. Minä haluan puuttua, että veli saa asiat tolalleen ja voi nauttia elämästään.
Olisiko sitten parempi jos naisella olisi sormus oikeassa kädessä? Kertomasi mukaan nainen on vain vierailulla vieraassa paikassa. Jaa mikä yhteinen perhe? Mikä yhteinen koti?
Kuule mitä jos et puuttuisi toisten kotirauhaan? Ehkä veljesi on saanut tehtyä rahaa juurikin sen takia että joku toinen on sillä aikaa hoitanut kotia ja lapsia. Ehkä veljesi avovaimo on pudonnut työkelkasta koska hänellä on ollut kiire kasvattaa perhe. Ehkä molemmat turvautuvat toisiinsa tavalla, jota et itse ulkopuolisena ymärrä.
Et sinä voi tietää mitä suljettujen ovien takana tapahtuu, ja kymmenen vuoden yhdessäolo kertoo kyllä oman tarinansa. Se, ettet pidä veljesi avovaimosta ei ole veljesi taakka.
Annapa olla. Sulla menee välit veljeen, onko sitten hyvä?
Anteeksi ajatusvirhe. Hän ei ole veljeni äiti.