Miksi kampaajat eivät osaa työtään?
Kävin kampaajalla ja toiveena oli värjäys muutaman asteen tummemaksi kuin omat hiukset. Ei luulisi olevan vaikeaa, mutta ei vain onnistu näemmä. Tuli juuri saman väriset kuin oli tullessakin???
Minulla on ohuet hiukset, jotka saan itse näyttämään suht koht runsailta kun käsittelen niitä. Alan ammattilainen siinä ei onnistu sitten millään.
Joka kerta kampaajalta lähtiessä hiukset ovat päänpintaa pitkin lähmityt ja täysi kaikenmaailman aineita tönkkönä.
Melkein kädestä pitäen pitäisi ohjeistaa - ammattilaista - miten hiuksiani tulee käsitellä.
Eivätkö he päivät pitkät käsittele erillaisia hiuksia, joten luulisi jotain oppivan jo käytännössä. jos opiskeluaika tuli vietettyä muissa harrastuksissa?
Ammattiylpeyttä kyllä riittää mutta ei taitoa siihen ammattiin.
Tästä lähin en tule näiden palvelua / rahastusta tyhjästä tarvitsemaan - hoidan homman itse.
Kommentit (29)
Vierailija kirjoitti:
Parturikapaajat on vähän niin kuin rakennusmiehet.
Palkat pilvissä, vaikka mitään ei ostat. Vika on aina asiakkaassa jos hommat ei suju.
Paitsi että kampaajat eivät saa hyvää palkkaa. Jos on sopimusyrittäjänä yrityksessä, yritys vie 25-40% tuloista, verot 24% jne. Raksalaiset usein tuntipalkallisina.
Niinpä. Kampaajat joutuvat säästämään palkastaan omat eläkkeensä, kampaamon vuokra, sähköt, vesi, tuotteet ym. Ei siitä kauheesti palkkaa jää käteen.
Vierailija kirjoitti:
Niinpä. Kampaajat joutuvat säästämään palkastaan omat eläkkeensä, kampaamon vuokra, sähköt, vesi, tuotteet ym. Ei siitä kauheesti palkkaa jää käteen.
Ja tämäkö oikeuttaa huonon työn?
Vierailija kirjoitti:
Niinpä. Kampaajat joutuvat säästämään palkastaan omat eläkkeensä, kampaamon vuokra, sähköt, vesi, tuotteet ym. Ei siitä kauheesti palkkaa jää käteen.
Uskon tämän, mutta ei kannata käyttää heidän palvelujaan kun itse tehtynä saa jopa paremman lopputuloksen eli maksaa tyhjästä.
Siksikö eivät viitsi opetella työtään kunnolla, kun kulut ovat suuret?
Asiakkaat maksavat kuitenkin kunnolla, liikaakin työnjälkeen ja tulokseen nähden. Eli kuka häviää eniten? Asiakas.
Tuloja olisi enemmän jos asiakkaat olisivat tyytyväisiä ja mainostaisivat ystävilleenkin. Näin ei vain useinkaan käy. Miksiköhän?
Samasta syystä miksi hoitajien taso on Suomessa niin kehno. Sisään pääsee melkein kuka tahansa joka haluaa, ja lisäksi suurin osa hakijoista on sellaisia joilla ei mitään palavaa halua alalle edes ole, mutta päättivät nyt kuitenkin jotain opiskella.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Niinpä. Kampaajat joutuvat säästämään palkastaan omat eläkkeensä, kampaamon vuokra, sähköt, vesi, tuotteet ym. Ei siitä kauheesti palkkaa jää käteen.
Ja tämäkö oikeuttaa huonon työn?
Kukaan ei näin sanonut, vaan kommentti oli tuohon raksavertaukseen.
En kuitenkaan lähtisi tuomitsemaan kaikkia kampaajia, kuten en kaikkia raksatyöntekijöitäkään. Hyviä ja huonoja molemmissa ryhmissä. Sitten vaan antamaan palautetta.
Vierailija kirjoitti:
Niinpä. Kampaajat joutuvat säästämään palkastaan omat eläkkeensä, kampaamon vuokra, sähköt, vesi, tuotteet ym. Ei siitä kauheesti palkkaa jää käteen.
Ymmärrän tämän mutta sitä suuremmalla syyllä pitäisi osata työnsä.. ja jos osaisi hyvin voisi laskuttaakin paremmin..
Kampaajien palkkoja tuskin kannattaa kadehtia. Sillä työllä ei kyllä kukaan rikastu. Mistä lie kokemuksesi johtuu, mutta minä olen ollut monen erittäin taitavan kampaajan käsissä. En lähtisi tuomitsemaan koko ammattiryhmää. Ei niin hyviä on myös - niin kuin kaikissa muissakin ammateissa.
Ei kaikki kampaajat olekaan huonoja, hyviäkin on, mutta se on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta.
Olen kymmenien vuosien aikana löytänyt kaksi hyvää kampaajaa. Toinen lopetti työnsä, toinen vaihtoi ammattia. Harmi. Senjälkeen on tullut koettua mm. kotikampaajaa, "huippuosaajia" merkkikampaamoissa sekä lukematon määrä ns. tavallisia kampaamoita. Mutta ei ihmisen ikä riitä eikä varat oikean löytämiseen. Siihen ei paljoa tarvittaisi, osaisi hommansa.
Usei se menee juuri niin että ne hyvät lopettavat hommansa. Ei jaksa eikä pysty siihen kilpailuun kun naapurin kampaamo tekee puolet halvemmalla hiusstylisti-ammattinimikkeellä hommia. Kun sanotaan että voisi laskuttaa enemmän niin se on täyttä shaibaa, jo nyt ihmiset valittavat kampaamon hinnoista, eikä asiakkaita riitä.
Muosta en tiedä, mutta mulla on ainakin aivan loistava kampaaja. Onkin aina ihan täyteen buukattu, pitää varata aika pari kuukautta ennen kun haluaa mennä.
Mulle värjäyksiddä on käynyt kahdesti niin, että väri ei muuttunut mitenkään.
Annoin mieheni leikata hiuksistani 15 pois ja säästin ne. Nyt on sitten malli ensi kerralla mukana, niin voin näyttää, että värjäys ei muuttanut väriäni.
Hiusten leikkuun mieheni suoritti ekaa kertaa ja olen tulokseen niin tyytyväinen, että saa jatkossakin lyhentää hiuksiani. Turhaan olen siltä kampaajille pulittanut.
Kampaaajan tessin mukainen tuntipalkka on jotain 7-12 e väliltä kokemuksesta riippuen. Suurin osa on sopimusyrittäjiä, pk-seudulla tarkoittaa sitä, että työllistäjäyritys vie tulosta 40-50% liikevaihdosta eli kuukauden kassasta. Jäljelle jäävästä kampaaja tilittää alvin 24%, maksaa eläkkeensä ja ennakkoveron. Sopimuksesta riippuen muitakin maksuja. Ei tällä huippupalkoille päästä.
Kampaamotyö sen sijaan on käsityötä ja me emme ole robotteja vaan ihmisiä. Toiset osaa paremmin, toiset huonommin. Kannattaa etsiä paikka joka on saanut hyviä arvosteluja, some auttaa tässä nykyään hyvin. Ja parhaille tekijöille on pitkät jonot, et varmaankaan saa aikaa huomiseksi vaan joudut odottamaan. Jos listat ammottaa tyhjyyttään ja aikoja on paljon tarjolla niin kertoohan se jostain, ellei ole vasta aloittanut yritys.
Aina jää myös se vaihtoehto, että sen sijaan että parjaisit täällä vauvapalstalla ja julistaisit ettet enää ikinä käytä palveluita niin ottaisitkin ko. kampaajaan yhteyttä ja kertoisit ettet ole tyytyväinen. Vielä parempi olisi ollut kertoa heti ennenkuin edes lähdit ja hyväksyit työn. Kampaaja on korjausvelvollinen mikäli työ on jotain muuta kuin sovittu. Kuluttaja-asiamies on sitten seuraava taho.
Mäkin leikkaan nykyään itse hiukseni. Säästän monta kymppiä ja mikä tärkeintä, säästyn kampaajan kommenteilta hiuksistani ja pitkästyttävältä small talkilta. Ainut mitä välillä kaipaan, on se kun joku toinen pesee hiukset ja hieroo päänahkaa, se on rentouttavaa.
Värjäämisen lopetin koska pitkiin hiuksiin meni aina monta tuntia ja yli satanen per värjäyskerta, ja eipähän enää tarvitse pelätä väriaineille yliherkistymistäkään. Oma väri on loppujen lopuksi kiva vaalea suklaanruskea.
Mulla sama homma. Teen itse niin saan mitä haluan! Sama juttu kun pari kertaa olen ollut meikattavana. Täytyy todeta et taidan itse osata senkin paremmin. Koulutus on heikkotasoista?
Turha tulla kertomaan kampaajan huonosta palkkauksesta, työtilojen hinnoista, alveista, ennakkoveroista ja eläkkeistä. Ne eivät ole nyt asian pointti vaan kampaajan työnjälki. Siihen kun voi vaikuttaa kampaaja ei noihin pakollissiin sotu ym maksuihin ja näin ollen aivan turha vetää niitä tähän.
Siihen, että menisi valittamaan huonosta työstä kaiken pettymyksen ja rahan menon jälkeen ei enää kantti kestä. Siinä saa vastaansa penseän minä-olen-oikeassa kampurin joka nenä nyrpällään sitten "korjaa" aikaansaannostaan jäätävän hiljaisuuden vallitessa. En ansaitse sellaista vielä kaiken lisäksi.
Osaan valittaa asiallisesti ja rakentavasti, mutta niin usein saa kuvatunlaista käyttäytymistä eli ei kiitos.
Monen vuoden jälkeen löysin kampaajan, joka osaa sekä leikata sekä värjätä! ( kasviväreillä ) Lisäksi vielä mukava ihminen eikä jatkuvasti arvostele luonnonkiharaa ohutta hiustani. Tätä ennen olen lähes aina pettynyt lopputulokseen, virheet on jotenkin kummasti ollut aina minun (!) eikä mitään vastuuta oman työn jäljestä ole otettu.
Sama juttu ollut tosiaan meikkaajilla ne muutamat kerrat, että arvostellaan ihon juonteita/arpia ja epäsymmetrisiä kasvoja & sitä tuntee olevansa maailman rumin ihminen, jolla on kamalimmat hiukset siihen päälle! En ihan hirveesti kosmetologien ja kampaajien ammattitaitoa arvosta näiden kokemuksien jälkeen, jos osaavat vain käsitellä valmiiksi täydellistä naamaa ja täydellisiä hiuksia !
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Parturikapaajat on vähän niin kuin rakennusmiehet.
Palkat pilvissä, vaikka mitään ei ostat. Vika on aina asiakkaassa jos hommat ei suju.
Paitsi että kampaajat eivät saa hyvää palkkaa. Jos on sopimusyrittäjänä yrityksessä, yritys vie 25-40% tuloista, verot 24% jne. Raksalaiset usein tuntipalkallisina.
Paljonko maksaa tunnin piipahdus kampaamossa?
Parturikampaajista ja rakennusmieheistä suuri osa on yksin yrittäjiä.
Parturikapaajat on vähän niin kuin rakennusmiehet.
Palkat pilvissä, vaikka mitään ei ostat. Vika on aina asiakkaassa jos hommat ei suju.