Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei olisi pitänyt koskaan tulla kaapista politiikan suhteen

Vierailija
15.05.2017 |

Tosi kurjaa, miten tää "Rasisti! Vassari!" homma repii kansaa kahtia. Suvaitsevaisuus on hyve, mutta miksi se ei toteudu silloin, kun ollaan eri mieltä poliittisista asioista? Eikö kaksi eri asioiden kannattajaa voi enää keskustella asioista rauhallisesti, toisen mielipidettä kunnioittaen?

Pitkään häpeilin poliittisia kantojani, koska pelkäsin rasistin leimaa. Moni työkaveri on alkanut karttamaan minua sen jälkeen, kun tykkäsin Perussuomalaisten sivustosta facebookissa.

Kunnioitan muiden mielipiteitä enkä ole ennakkoluuloinen, mutta selvästi minua kohtaan kyllä ollaan. Minulla on ystäviä, jotka ovat vihreitä tai vasemmistoa ja olemme käyneet oikein hyviä, mielenkiintoisia keskusteluja. Silloin on vallinnut sellainen molemminpuolinen kunnioitus, että voidaan jutella asioista ihan rauhallisesti kiihtymättä. Mielestäni sellaiset keskustelut ovat mielenkiintoisia ja avartavia kaikille osapuolille. Suvaitaan se, että toinen on eri mieltä. Tietysti sellaista on varmasti vaikea uskoa persusta.

Sitten tähän loppuun vielä kysymys: Mitä te, joilla on negatiivinen kuva Perussuomalaisista, ajattelette niistä puolueen jäsenistä jotka ovat maahanmuuttajia tai seksuaalivähemmistön edustajia? Heitäkin nimittäin on. Kaikki jotka kokevat puolueen omakseen, ovat tervetulleita ihonväriin tai seksuaalisuuteen katsomatta.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen mukana paikallispolitiikassa, en kuitenkaan valtuustossa saakka. Tämän harrastuksen kautta olen tutustunut myös moniin PS:n jäseniin. He ovat minun näkövinkkelistäni varsin konservatiivista, jopa vanhoillista väkeä, mutta täysin tolkuissaan. Siksi ihmettelenkin, miksi myös niin suuri joukko umpikaheleita rasisteja ja kansalliskiihkoilijoita on löytänyt juuri PS:sta itselleen puolueen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän seitsemän