Mikä olisi paras maa asua?
Mietitään mieheni kanssa mihin maahan olisi kannattavinta asettua Euroopassa. Rakastamme matkustelua, mutta nyt olisi aika asettua. Mies haluaa perustaa yrityksen ja haluamme yhden lapsen. Mikä maa olisi kannattavin yritys ja lapsi -näkökulmasta? Emme halua muuttaa samaan maahan isovanhempien lähelle vain siitä syystä, että se olisi helpompaa meille lapsen kanssa. Pohjoismaissa sosiaaliturva on hyvä, mutta muutkin maat kiehtovat.
Kommentit (20)
Kyllä Grönlanti on yliveto. Ei ole vierasmaalaisista harmia.
Olisi oikeasti kiva kuulla sellaisten mielipiteitä jotka ovat asuneet monessa maassa.
Euroopan maista hollanti, espanja tai sveitsi. Joku missä ei olla hysteerisä sen yhden asian kanssa.
No Suomi tietenkin, mitä helvettiä?
Vierailija kirjoitti:
No Suomi tietenkin, mitä helvettiä?
Eipä taida Suomi enää kauaa olla se parhain maa lapsiperheelle tai muutenkaan. Uppoavalta laivalta tämä vaikuttaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No Suomi tietenkin, mitä helvettiä?
Eipä taida Suomi enää kauaa olla se parhain maa lapsiperheelle tai muutenkaan. Uppoavalta laivalta tämä vaikuttaa.
Ja luulet että jossain muualla, varsinkaan Euroopassa, on asiat paremmin? :D
Vierailija kirjoitti:
Viro on yrittäjälle hyvä
Valitettavasti lapsiperheelle ei. Ja se yrittäjyyskin riippuu siitä mitä tekee ja minne myy. Virossa rahaa ei ole.
Sveitsi, Tanska, Islanti, Norja, Hollanti, Viro.
Islanti
Lukaise kirja Islantilainen voittaa aina niin ymmärrät miksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Viro on yrittäjälle hyvä
Valitettavasti lapsiperheelle ei. Ja se yrittäjyyskin riippuu siitä mitä tekee ja minne myy. Virossa rahaa ei ole.
Ja koska ap ei ole tätä asiaa tarkentanut, tuskin kukaan muu voi tietää, mikä maa olisi paras.
Islantia oon ite miettinyt. Toivottavasti islantilaiset naiset eivät ole miehen suhteen yhtä vaativia kuin suomalaiset
Suomi ja muut pohjoismaat on usean tutkimuksen mukaan paras paikka lapsiperheille maailmalaajuisesti. Ulkomaalainen vaimoni on samaa mieltä.
Eri asia sitten, jos te vanhemmat arvostatte esimerkiksi lämpöä ja aurikoa. Mutta Suomi siis lasten näkökulmasta.
Jokin maista joita kommunistit kutsuvat veroparatiiseiksi.
Ainoa miinus on, että niihin oleskeluvan saadakseen tulee olla melko varakas.
Jokatapauksessa jos olisin tilassanne, niin maan mihin muutaisin tulisi olla ehdottomasti EU-alueen ulkopuolella ja mielellään vielä eri mantereella.
Kiitos vastauksista. Espanjan aurinko kuullostaa tietysti ihanalta, mutta maassa näkyy vahvasti köyhyys, eriarvoisuus ja rikollisuus. Eli omia varoja pitäisi olla riittävästi, jos sinne haluaisi lähteä. Ei ole ehkä lapselle se parhain vaihtoehto.
Yrityksestä kyseltiin, mutta alan puolesta maalla ei ole väliä sillä kysyntä on muutenkin hyvin kansainvälistä kyseisellä alalla.
Suomi olisi turvallinen valinta lapsen ja toimeentulon näkökulmasta. Emme kuitenkaan koe, että seuraavat 20 vuotta siellä asuttaisiin. Muuten muuttaisimme vapaammin mutta haluamme tarjota tulevalle lapselle tasaisen elämän, eikä jatkuvaa muuttamista. -Ap
Ruotsi, Norja, Islanti, Tanska, Saksa, Englanti, Kanada tai USA.
Suomi on moneen maahan verrattuna hyvä, mutta Norja olisi vielä astetta parempi.
Suomi, mutta jos ette ole jo sitä tähän mennessä tajunneet, voi onnea etsiä ihan mistä vaan. Avartavia matkoja Teille<3