Varallisuuden uusjako Suomessa käynnissä
Moni media kirjoittaa, että Suomen väkiluku uhkaa vähetä.
Uhkaa ja uhkaa sanon minä. Sananmukaisesti kyllä väkiluku uhkaa vähetä Suomessa, mutta se ei uhkaa kenenkään elämää. Päinvastoin.
Mitä vähemmän täällä on ihmisiä, sitä pienemmälle osalle ihmisiä varallisuu alkaa jakaantua.
Esimerkiksi tätä nykyä perinnönjaoissa on usein varallisuutta jakamassa jopa 4-6 ihmistä, joskus jopa 10 kun oikein suurpereheessä perintöä jaetaan. Tyhmä järkikin käsittää, että kun perinnönjakajia tulevaisuudessa yhdessä pesässä on 1 tai 2, niin kyllä sitä varallisuutta ja hyvinvointia sitä kautta tulee enemmän kuin ennen.
Työntekijöitä tänne ei kaivata. Robotisaatio hoitaa työt. Ihan satavarmasti.
On parempi, että työnhakijoita tulevaisuudessa on vähemmän ja vähemmän, niin töitäkin piisaa.
Sitäpaitsi, globalistithan perustelevat globalisaatiota ja rajojen ainaista aukioloa tavaroille ja ihmisille sille, että globalisaatio on eduksi, koska suomalaisia tuotteita viedään maailmalle enemmän ja enemmän.
Aivan, globalistit puhuvat itsensä pussiin. kotimaisen kulutuskysynnän varaan ei siis kannata laskea yhtään mitään. Ja on parempi, että kysyntä kotimaassa romahtaa, luonto kiittää.
Mitä vähemmän täällä on ihmisiä, sitä enemmän luontoäiti kiittää.
Japanissa muutamassa kymmenessä vuodessa väkiluvun ennustetaan vähenevän 30% ! Mutta Japanin ministerit ovat sanoneet, että he eivät ole asioista huolissaan.
Sielläkin he aikovat panostaa automatisaatioon yhä enemmän ja enemmän, jotta roboteille on töitä.
Ai että mistäkö se hyvinvointi nyhdetään niillekin, jotka eivät saa perintöä? Robottiverosta tietenkin.
Kommentit (3)
Toisaalta valtion velka per nuppi kasvaa, mutta eihän se ihmisten huoli ole. Valtio on taho eikä ihminen.
Vierailija kirjoitti:
Toisaalta valtion velka per nuppi kasvaa, mutta eihän se ihmisten huoli ole. Valtio on taho eikä ihminen.
Ei välttämättä. Vähemmän ihmisiä sossuluukulla, eläkettä vastaanottamassa, sairaaloita täyttämässä, kouluissa, tarhoissa jne. Tarvitaan vähemmän rahaa, kun on vähemmän ihmisiä ja vähemmän menoja.
Tekoälyn ansiosta tulevaisuudessa kaiken tuhlaaminen saadaan kuriin. Tarvitaan vähemmän resursseja samaan tulokseen. Ruuan, energian, terveydenhuollon, rakentamisen hinta tulee laskemaan, koska sen tuottaminen tulee tehostumaan ja löytyy uusia tapoja ratkaista niiden tuottaminen.
Todennäköisesti työntekijä tulee katoamaan. Jäljelle jää ihminen, joka sanoo koneille mitä työtä se haluaa, että robotti tekisi.
Aivan totta. mitä vähemmän lisäännytään, sitä enemmän meillä on rahaa per nuppi.