Karppaus ja karkkipäivä kerran viikossa?
Onko liian usein? Estääkö laihtumisen? Katkaiseeko hyvän olon?
Kommentit (18)
Mikä helevetin karkkipäivä?oletko kymmenen?
Mihin sä karkkia tarviit? Tee mutakakku!
Karkki on hiilihydraattia, joten miksi sitä pitäisi syödä? Voit toki syödä jos haluat, niin minäkin joskus teen, mutta yhä useammin hiipii mieleen kysymys, että miksi. Alkuvaiheessa tuli pidettyä se yksi hiilaripäivä viikossa, mutta ei enää pitkiin aikoihin, ei vaan enää tarvitse.
Minua ärsyttää "karppaajat" jotka muka karppaavat mutta sivussa kuitenkin mättävät hiilaripommeja. Ei viitsitä perehtyä miten oikeasti karpataan. Mätetään rasvaa ja päälle hiilaria. Sitten ihmetellään ja surkutellaan, kun paino ei tipu, jos se on erityisesti tavoite.
Tietenkin voi karpata ja vetää hiukan enemmän hiilaria jos ei valitse tiukkaa karppausta, mutta joku raja siinäkin. Ja karppityyliin voi herkutellakin välillä. Itse voi tehdä jälkkäreitä ja leipomuksia vähähiilarisena. Ja kunnon tumma suklaa menee karppauksessa välillä ihan hyvin. Kohtuuskin ratkaisee eli paljonko syö. Ulkonakin voi käydä syömässä ja karpata, kun vähän miettii mitä ottaa.
Kunhan suu kunnolla karppiintuu, niin ällö olo tulee jo hyvin pienestä määrästä karkkia.
Mä olen karpannut yhtäjaksoisesti seitsemisen vuotta ja nykyään pari palaa tummaa suklaata on mulle jo ylimakeeta, harvoin tulee syötyä sitäkään.
Olisiko sitten kerran kuukaudessa ok?
Vierailija kirjoitti:
Karppaus is so last season.
Kuka v*ttu välittää siitä onko jokin ruokavalio muotia? En minä ainakaan. Syön sellaista mistä voin hyvin. Ei minua kiinnosta kuinka moni muu syö samoin sillä hetkellä.
Karppaus hidastaa kilpirauhasta ja aineenvaihduntaa.
Ei kannata, varsinkaan jos et ole huomattavan ylipainoinen.
Hiilarit/sokeri ei ole mitään myrkkyä :)
Miksi sitä karkkia pitää edes vetää?
Taidat olla alaikäinen.
eli kerran viikossa katkaisisit ketoosin ja sitten aloitat taas sen koko homman vittumaisimman osuuden eli ketoosiin siirtymisen alusta? Ei kyllä erityisen houkuttelevalta kuulosta.
Ihan turha edes yrittää mitään karppausta, jos aikoo pitää joka viikko karkkipäivän.
Mätön jälkeen kestää 3-5 päivää päästä entiseen tilaan.
Vierailija kirjoitti:
Karppaus hidastaa kilpirauhasta ja aineenvaihduntaa.
Ei kannata, varsinkaan jos et ole huomattavan ylipainoinen.
Hiilarit/sokeri ei ole mitään myrkkyä :)
Mitä ihmettä sä oikein sönkkäät? Mene pois.
Vierailija kirjoitti:
eli kerran viikossa katkaisisit ketoosin ja sitten aloitat taas sen koko homman vittumaisimman osuuden eli ketoosiin siirtymisen alusta? Ei kyllä erityisen houkuttelevalta kuulosta.
Karppaus ei tarkoita automaattisesti ketoosia. Ap ei kertonut onko ketoosissa tai edes onko pyrkimässä siihen.
Jos haluat laihtua, unohda ne karkit toistaiseksi kokonaan.
Kuulostaa tosi huonolta idealta, oli sitten karppauksen tavoitteena laihtua tai toivoa saavansa muuten energisemmän olon tasaisemman verensokerin myötä.
Mulle ainakin karppauksessa oli paras puoli juuri se makeanhimon väheneminen, mutta samalla makeanhimo palasi tavallaan aina pahempana aina jos sorruin vaikka sosiaalisista syistä syömään jotain pullaa, ja sitten teki mieli suunnilleen ahmia aina kaikkea makeaa.
Jotkut vähähiilihydraattisemmat herkut toimisivat paremmin.
Se on sama kuin kerran viikossa krapula. Toisilla lievempi/pahempi ku toisilla. Testaamalla selviää jaksatko edes joka viikko. Hidastaa laihtumista merkittävästi.