Minne matkustaisit heinäkuussa?
Kesäloma sattui heinäkuulle. Olis haaveissa lähteä johonkin Eurooppaan kaupunkilomalle. Mikä olis hyvä kohde pariskunnalle jolla ei lapsia? Kävimme viime vuonna Prahassa ja sitä edellisenä Barcelonassa ja Wienissäkin käyty. Voisin lähtee noihin toki uudestaankin mut ehkä joku uuskin ois kiva :D Onko teillä kokemuksia jostain kivasta kaupungista?
Kommentit (8)
Irkkuihin, vaikka Dubliniin. Ei ainakaan ole liian kuumaa ja hiostavaa. Jaksaa paremmin kulkea ja katsella nähtävyyksiä.
No ihan minne vaan! Brasov, Sarajevo, Lissabon, Edinburgh, Bergen. Chisinau on ainoa vierailemani kaupunki Euroopassa, jota en suosittele.
Rooma on aivan ihana, mutta heinäkuussa huono kohde, koska aivan TUKALAN kuuma...
Amsterdam on myös mielestäni ihana.
Amsterdamiin varasin itse matkan. Toistamiseen mennään. Aivan ihana! Ostosmahdollisuudet on upeat, mutta kulttuuriakin riittää, museoita on älyttömästi. Puistot sopii evästelyyn, ja ruokakulttuuri on monipuolinen. Julkisilla liikkuminen on helppoa ja edullista, ja 3.5h pääsee junalla käymään vaikka Pariisissa. Kanaalit ovat upeita ja tutkittavaa riittää.
Mites olisi Tanska...viikossa ehtii kiertää monta paikkaa?
Tökkää sormi kartalle ja suunnista sinne! Ei Euroopassa ikäviä kaupunkikohteita olekaan!