Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työkkäristä tuli kysely täytettäväksi, onko pakko palauttaa?

Vierailija
18.04.2017 |

Olen siis työtön, opiskelen oman alani erikoistumista työkkärin siunauksella. Postissa tipahti sitten hyvinvointikysely työkkäristä, saatekirjeessä oli että "satunnaisotanta" jne, eli lähettäneet satunnaisesti valikoidulle porukalle työttömiä tällä aluella. Ei anonyymi, vaan nimellä täytetään ja palautetaan, tarkoitus kuulemma parantaa työkkärin toimintaa tästäkin näkökulmasta. Kysely on WHOn hyvinvointikyselypohja.

Mutta, siellä on kysymyksiä mm. "Oletteko tyytväinen ulkomuotoonne" ja "Kuinka tyyyväinen olette sukupuolielämäänne"..
Olen mä ihan tyytyväinen molempiin, mutta en oikein tiedä haluanko omalla nimellä työkkärin juttuihin tuollaisia silti tallennettavaksi ja ei nuo musta kyllä mitenkään voi liittyä mun työnhakemiseen? Mitään sos.toimen asiakkuutta ei ole ja mun työttömyyskassan ansiosidonnaista lukuunottamatta ei mitään tukia saada.
Onkohan tuollaiseen pakko vastata? Tyyliin tuleeko joku merkintä jos ei vastaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä siinä saatekirjeessä sanottiin?

Vierailija
2/4 |
18.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

sevon antikristuksen varoitussanoma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä pitäisi olla erillinen maininta, enkä usko että kyselyn tulokset päätyvät työkkärin tietoihisi, vaan ovat tosiaan "yleiskysely" työttömien hyvinvoinnista.

Pakollisuus siis pitäisi näkyä selkeästi kirjelmässä, ja myös omat tiedot-osiossa työkkärin sivuilla.

Vierailija
4/4 |
18.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näy omat tiedot osiossa ollenkaan, saatekirjeessä on viimeinen palautuspäivä ja puh.nro josta voi kysellä lisätietoja, mutta ei mitään mainintaa vapaaehtoisuudesta tai pakollisuudesta. Sanamuodot on sellaiset et tulee kuva että se pitää palautaa. Yhdessä kohtaa oli, että jos johonkin kysymykseen ei halua vastata, sen voi jättää tyhjäksi, mutta edelleen koen tuon hieman ikäväksi.

Ja siinä nimenomaan oli, että sitä käytetään työttömien henkilökohtaisen tilanteen selvittämiseen, eli ei mikään yleinen vaan että sen kyselyn tuloksia käytetään henkilökohtaista tilannetta kartoittaessa. Näin mä ainakin sen käsitin. Ja siksi ei siis ole nimetön, kun ei mitään yleistä katsausta tehdä työttömien elämänlaadun kokemisesta, vaan nimenomaan pyritään löytämään erilaisia malleja auttaa jokaista henkilökohtaistetusti.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän viisi