Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiran häiritsevä käytös

Vierailija
06.04.2017 |

Minulla on aivan mahtava 1,5-vuotias labradori, jolla on muutama todella häiritsevä tapa, joita en saa kitkettyä pois. Koira läähättää ja inisee meille, kun on tylsistynyt. Koiran kanssa ulkoillaan ja leikitään paljon, mutta välillä toki teemme muutakin. Silloin koira istuu vieressä antamassa tassua, tuijottaa ja inisee. Miten tulisi toimia, jotta tällainen käytös loppuisi,

Toinen asia on liika innostus vieraita kohtaan. Jotkut ihmiset vain tuoksuvat koiralle liian ihanalta ja hän ei saa rauhoituttua. Hän tunkee kuonoaan vieraiden alapäähän ja ravaa perässä.

Onko ainut vaihtoehto kastraatio? Kyseessä siis uros.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa vähän siltä, että lenkkeily ja leikkiminen ei riitä aktiviteetiksi nuorelle labbikselle. Kaipaa aivotyötä, että saa energiaa purettua. Nenänkäyttö kuluttaa tehokkaasti energiaa ja ei kiihdytä koiraa, vaan auttaa laskemaan kierroksia. Namien etsintää sisällä ja pihalla, lelujen tai muiden esineiden etsintää, jäljestystä... Voisitte suunnata koiran kanssa ihan koirakouluun jollekin kurssille, vaihtoehtojahan riittää, olisi mielekästä löytää teille jokin harrastus jota voisitte sitten kotonakin harjoitella. Esim. rallytoko on monien mielestä hauskaa. Labbikset on nopeita oppimaan ja rakastavat yhdessä puuhailua :)

Mitä tulee ihmisten haaravälin haisteluun, niin sen voi ihan reilusti kieltää ja toivotusta käytöksestä palkka. Tosi epämiellyttävä tapa vaikkakin koiralle luontainen. Kastroinnilla tuohon ei ole vaikutusta.

Jos koira on herkkä innostumaan ja nostamaan kierroksia, voisitte harjoitella ihan tarkoituksella rauhoittumista ja tähän voi liittää hyvin myös vihjesanan. Auttaisi varmasti myös tuossa ihmisten perään höökäämisessä. Jos koira intoutuu liikaa jostain ihmisestä, niin olisi oleellista, että ihminen jättää koiran ihan täysin huomiotta ja itse ohjaat sitä oikeaan käytökseen. Esimerkiksi tervehtimään pääse vasta, kun on rauhoittunut.

Vierailija
2/3 |
06.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa mukava ja kattava vastaus. Kiitos! Juuri noinkin minä olen ajatellut. Koira on osa perhettämme, mutta kokee selvästi esim. stressaavaksi sen, että kaikki istumme katsomaan telkkaria. On uuvuttavaa kuunnella koiran levotonta huomion hakua juuri silloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän seitsemän