Harrastus 3-vuotiaalle?
Kertokaa hyvä harrastus vilkkaalle ja sosiaaliselle 3-vuotiaalle tytölle? Olen miettinyt luistelua, tanssia tai sirkuskoulua.
Tyttö pitää tanssimisesta ja kirjojen lukemisesta.
Kommentit (7)
Joissan mamma blogeissa on juttuu harrastuksista. Seuraan muutamaa, paras ehkä westend mum www.westendmum.fi En ole varma olix just tässä mutta eiköhä sieltäki löydy ku hakee hakusanalla.
Noi on varmasti hyviä, jos ne löytyy läheltä kotia ja ne on lapselle sopiviin aikoihin. Oikeastihan 3-vuotias ei tarvitse mitään harrastuksia. Ainakaan sellaisesta ei kannata ottaa mitään painetta.
Jos tyttö on kokonaisia päiviä hoidossa, suosittelen keskittämään harrastukset viikonloppuihin että jaksaa. Jos on kotihoidossa, tuon ikäinen kaipaa jo muutenkin seuraa, joten joku kerho nyt vähintään kannattaa etsiä.
Meidän vilkas 3-vuotias on käynyt vauvasta asti muskarissa ja tykkää kovasti. Se on ihan huippuhieno harrastus kaikenlaisille lapsille.
Sirkuskoulu on hyvä! Tiedustele paikkakuntasi urheiluseuroilta myös, monilla on liikuntakerhoja jo 3-vuotiaille. Ne voi olla vaihtoehto.
Samoin perheuinti.
Tyttö on nyt kotihoidossa. Aloitamme syksyllä (silloin 2.5v) myös kerhon 2x2h per vko. Tässä lähellä olisi touhujumppa tai satubaletti, kumpihan näistä olisi kivempi? Asun länsi-Helsingissä. Ihan vierestä en sirkuskoulua löytänyt.
-alkuperäinen
Molemmat on varmasti kivoja, sinne vaan!
Siinähän ne tulivat.