Kuulostaako 42€ hyvältä hinnalta Kinkkuvoileipäkakkusta 20 henkilölle?
Kommentit (6)
tulee hintaa noin 25 e. Nimimerkki tänä kesänä useamman kakun vääntänyt ja laskenut.
Tietenkin saa kakun n. puolet halvemmalla, jos tekee itse. Mutta tosiaan, ne aineet maksaa nekin, pitäähän siitä jäädä tekijällekin. Olen sekä tehnyt itse, että ostanut.
Olen tehnyt kymmeniä voileipäkakkuja ja niiden raaka-aineet ovat kalliita jos siis tekee kunnolliset ja huonoja en tee.
Täytteeseen menee jo 800 g kinkkua, käytän palvikinkkua ja jauhan monitoimikoneella, lisäksi muut täyteaineet. Koristeet, ohuen ohuet leikkeleet käytän naudan paistia, savuporoa, possuleikettä maksaa nekin jo kympin. Koristeet yms.
Vuokaleipä on yllättävän kallista. Yleensä teen leivän itse ja säästän siinä hieman.
Ottakaa huomioon että tekijän täytyy saada jonkinlainen korvaus työstään ja tekemiseen kaikkineen kuluu aikaa.
Pinnoitus, koristeiden näpertely ja koristelu vie jo pelkästään tunnin.
ikinä en oo ostanu valmiina vaan aina tehnyt itse ja se tarkoittaa että tulee väännettyä voileipä kakkuja muutaman kerran vuodessa koska on suvun lempparia tarjottavista. niin ja ei oo mitään " halvimmalla ja lidlistä aineet" -kakkuja vaan ihan kunnon täytteet
-4-
4 voileipäkakkua joista jokaisesta riittäis ainakin 10 hengelle.