Miehesi lähtee viihteelle ja jää ilmoittamatta kaverille yöksi.
Seuraavana päivänä tulee kotiin.
Miten tilanne teille etenee? Tai jos tällaista ei ole sattunut eikä sattuisi, niin kuvitelkaa tilanne, miten se voisi edetä.
Mitä mies sanoo, miten sinä suhtaudut?
Kommentit (9)
No voisin kuvitella, että sanon hälle tiukkaan sävyyn, että annas olla ensimmäinen ja viimeinen kerta. :)
Soittaisin yöllä poliisit ja sairaalat läpi, varmana siitä että jotain pahaa on sattunut. Seuraavana päivänä käydään vakava keskustelu. En ole ottanut rälläävää miestä, joka ei ilmoita yömenoistaan, joten jotain todella omituista olisi pitänyt sattua että noin olisi tehnyt.
Jos jotain on sattunut eli mies on joutunut sairaalaan, niin kyllä ne sieltä soittavat. Jos mitään ei kuulu, mies on kunnossa. Ei sen kummempaa. Luotan mieheen.
Mun. Ies ei jää ilmoittamatta. Kerran jäi, ja kun se aamulla kotiin tullessaan tajusi, että mä olin etsinyt sitä ojanpohjilta, se ei ole tehnyt sitä toiste. Aina ilmoittaa, jos jää ja mihin jää.
Kun tulee kotiin annan vauvan hänelle ja menen itse nukkumaan. Tuommoista ei ole koskaan tapahtunut mutta kuviteltuna tilanne etenee noin.
Ei ole koskaan tehnyt ja toivottavasti ei aloita enää nytkään.
Ei ole tapahtunut, mutta jos tapahtuisi, niin huomaisin aamulla, että auto ei ole pihassa eikä lehtiä haettu laatikosta. Katsoisin netistä, onko ollut kolaria tms. lähitienoolla ja vilkaisin kännykästä, onko tullut viestejä. Soittaisin työntekijälle ja kysyisin, onko hänellä mitään tietoa eli onko mies sopinut, että ei tule töihin aamulla. Jos on sopinut tai soitellut, niin antaisin asian olla. Jos taas poissaoloa ei ole sovittu lainkaan, soittaisin miehelle ja jos ei vastaisi, niin olisin aika hämmentynyt. Mies on tähän asti ollut hyvin sitoutunut työhönsä.
Ei kyllä jäisi ilmoittamatta mihinkään, mutta kuvittelen että näin kävisi... Varmaan olisin sairaan huolissani ja aamulla vakava keskustelu aiheesta. Soittelisin yöllä kaverit läpi. Kumpikaan meistä ei kohtele toista noin, epätietoisuus on pahinta (ajatellen onnettomuuksia yms, pettäminen tuskin olisi lainkaan mielessä).
Kyllähän tuo aina silloin tällöin jää keskustassa asuvan kaverinsa luokse baarireissulta vaikka on ilmottanut tulevansa yöks kotiin.
Nautin rauhallisesta la/su aamusta, rapulasankari tulee kotiin ja kertoilee illasta jos on jotain kertomista.
Näin se meillä usein menee :)