”Mene varovasti”, äiti viestitti samalla hetkellä, kun tytär kuoli mopoautoturmassa Sastamalassa
”Jos kipu tulee, tulee ilokin”, kirjoitti Milla ennen lähtöään. Virke tatuoidaan äidin ihoon. Isä olisi halunnut opettaa tyttärensä hitsaamaan.
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/mene-varovasti-aiti-viestitti-samalla-h…
Kommentit (16)
Tää oli kyllä törkeistä törkein juttu.
Surullinen artikkeli :(. Jotenkin lohdullisia tytön kirjoitukset, todella oli tainnut elää onnellisena ja ollut kokenut jo paljon asioita.
Tuo. Ikäinen luulee kokeneensa jo kaiken mutta ei ole
Pikkuveli sai tietää Somesta
En itke. Silmistä vaan tulee jotain.
tyrvää kirjoitti:
Vammala on aina ollut hullu paikka, mutta meno on kyllä mennyt normaaliakin paljon hurjemmaksi viimeisen viiden vuoden aikana.
Miten tää liittyy mihinkään?
Kulli poikki mopoautoon tarkoituksella törmääjälle olisi sopiva rangaistus.
Surullinen artikkeli, itkin sitä lukiessani
Kuolemaamme ei voi estää, se tulee aikanaan niin itsellemme kuin muille kullekin tavallaan.
Meidän vielä elossa olevien pitää vaan jatkaa elämää, ja ainoat, mitä kuolleista läheisistämme jää jälkeen, ovat ne MUISTOT edesmenneestä läheisestämme.
Jossittelut ovat turhia, koska kohtalo on itse kullekin mikä on. Itkun paikka, ja surun hetket. Mut ajan kuluttua jää vain haalea ikävä. Älkäämme murtuko toisen kuolemaan, vaan muistakaamme itse elää ja iloiten niin kauan kuin elämää riittää itse kullekin.
Ei se syyttelykään enää kuollutta takaisin tuo. Se on vain itsensä piinaamista. Edesmenehtynyt on elänyt ajallaan ja nyt kuollut. Se on vain hyväksyttävä, kun muutakaan emme voi.
Elämän lanka on hauras, ja katkeaa kun on katketakseen.
Ei muuta tällä kertaa.
On todella inhottavaa ajaa lasten päälle tahallaan. Ei mitään myötätuntoa tekijää kohtaan.
Tappaja vaikutti oikeasti järkyttyneeltä tekemästään, että hankala uskoa että pystyis elämään ton asian kanssa. Kun on muutenkin ilmeisen heikko luonne.
Vierailija kirjoitti:
tyrvää kirjoitti:
Vammala on aina ollut hullu paikka, mutta meno on kyllä mennyt normaaliakin paljon hurjemmaksi viimeisen viiden vuoden aikana.
Miten tää liittyy mihinkään?
Niinpä, murhaaja oli Nokialta.
Itkien luin tota juttua ja samalla huomasin saaneeni palstalta huonoja vaikutteita. Tuli wt jutut mieleen ja häpesin itseeni.
Tappaja tajusi että joutuu maksumieheksi
Itsemurha on aina itsekäs teko, koska se vaikuttaa muidenkin elämään negatiivisesti, mutta että autolla ajaa jonkun toisen eteen tiellä, oli kyseessä sitten mopoauto, hlöauto tai vaikkapa rekka, on mielestäni äärettömän itsekästä, koska silloin lukuisat muutkin kuin ainoastaan itsarikandidaatin lähiomaiset ja tuttavat kärsivät. Sama juttu, jos menee junan alle.
Jos itsemurhan haluaa välttämättä tehdä, löytyyhän niitä keinoja, joilla ei tarvitse ottaa ulkopuolisia mukaan.
Onneksi tällä kertaa itsemurhaa yrittänyt joutuu kantamaan vastuun teostaan koko loppuelämänsä. On se hemmetti, että pitää ollakin niin sekaisin itsensä kanssa!
Surullinen, mutta jotenkin levollinen kirjoitus. Mukavasti kirjoitettu.
Paljon voimia ja rakkautta näiden kuolleiden nuorten läheisille. Osanotto suruun.
Vammala on aina ollut hullu paikka, mutta meno on kyllä mennyt normaaliakin paljon hurjemmaksi viimeisen viiden vuoden aikana.