Miksi nykyajan mainokset on niin ärsyttäviä?
Kun verrataan vanhempiin mainoksiin, niin ei ne ollut läheskään niin ärsyttäviä. Jopa ihan hauskoja jotkut, mutta nykyään on liikaa mainoksia, jotka herättää henkiin mussa väkivaltaisen raivohullun psykopaatin piirteitä. Kyllä, mulle tulee vastustamaton halu kiduttaa ja tappaa ne "Olen raskaana! Jo toisella viikolla!" naiset ja se "Luulisi heidänkin haluavan yhtä puhtaan pepun kuin vauvoilla?" taapero.
Kun vertaa vanhoihin mainoksiin, niin ei ainakaan ollu niin paljoa dubbauksia. Mainoksissa oli myös huumoria ja silloin oli vielä särmääkin enemmän, kun ei ollut niin turhan tarkkaa, mitä saa näyttää. Nykyään on liikaa mainoksia, jossa ilmeisesti yritään vedota tunteisiin laittamalla joku lapsi sössöttämään jne. ja kaikki on kiellettyä..
Kommentit (3)
Ihmiset ovat myös nykyään ärsyttäviä, pitää brändätä itsensä ja olla sellainen tekopirteä positiivisesti ajatteleva verkostoituva somettava konmarittava ekstrovertti.
Alepan mainokset ja "jeee paketti tulee pakettimaattitomaatti" mainokset on pahimmat...
Laitan telkkarin poikkeuksetta äänettömälle mainosten ajaksi.