En osaa päättää uskallanko tehdä kolmannen lapsen
Esikoinen täyttää 8 ja nuorempi on reilun 4, elämä alkaa olla aika mukavan "helppoa" näiden kanssa. Mutta jostain syystä en pääse eroon ajatuksesta että vielä kerran saisi sen pienen nyytin syliin, ikävöin jopa raskaana oloa vaikka tiedän ettei se tosiaan mitään herkkua ole koko aikaa. Taloudellisetkin puolet mietityttää, nyt pärjätään hyvin, mutta romahduttaisiko kolmas lapsi jossain vaiheessa elintason näiltä kahdelta lapselta.. Aargh, on tää vaikeeta pähkäillä.
Kommentit (13)
Onko sama isukki/äityli kuin kahdella ekalla?
Vierailija kirjoitti:
Onko sama isukki/äityli kuin kahdella ekalla?
No vaikka tää ei nyt suoranaisesti kyllä liity tohon aloitukseen, niin kyllä on.
Vierailija kirjoitti:
Älä tee!
Perusteluja?
Eihän lapsen teko ikinä ns. ole kannattavaa. Tässä kohtaa sinun pitää ainoastaan miettiä, että mitä ajattelet asiasta kymmenen vuoden päästä. Se kolmas lapsihan voi olla juuri se, joka jää hoitamaan sinua vanhana ja joka ei muuta ulkomaille ja unohda vamhempiaan.. Vauvankaipuu on vaikea asia. Kadutko 10 v päästä tekemättä jättämistä? Siinä tapauksessa sinulla ei taida olla vaihtoehtoja..
Kuka hullu tähän maailmanmenoon tekee enää lapsia?
Sanon että ei kannata. 2 + 2 on se käytännöllinen ja helppo perhekoko kaikilla lomilla, hurvittelupaikkojen perhelipuissa ym. Nauttikaa elämästä ja teille suoduista ihanista lapsista. Pelkästään kolmanteen lapseen kuluvilla hoitomaksuilla voitte tehdä jonkun unelmaloman nykyisellä kokoonpanolla. Voit myös ajatella omaa jaksamistasi, nyt on se aika koittanut kun voit paremmin huolehtia myös itsestäsi. Kannattaa muistaa myös se, että jos kolmas olisikin vaikeasti sairas tai vammainen olisi huoleton perhe-elämä enää muisto vain.
Me tehtiin päästös kolmanteen . Nyt tuo ihanuus on 2v. Ois päässyt helpommalla kahde kassa,mutta ei muutoinkaan ole tapana elää helpoimman mukaan. Oisin katunut myöhemmin. Nyt olo, että perhe on koossa.
Tee jos siltä tuntuu. Meitä jäi vähän kaivelemaan se, ettei tehty neljättä vaikka resursseja olisi ollut. Mutta ihan hienoa ja ihanaa olla kolmen lapsen vanhempia.
NOH kannattaisko kysyä siltä mieheltä myös onko valmis elättämän vielä kolmannenkin turhakkeen?
Mitä haluatte elämältä? Toki voi tulla se fiilis että yksi pieni vielä kun nuorempikin on jo vähän isompi ja alkaa itsenäistymään, kuviohan menee ihan uusiksi.
Me tehtiin päätös heti kun toinen saatiin syliin elävänä, että lapsiluku oli tässä. Mies haki vasektomian. Ehkä se minuunkin iskee joskus vielä ajatus että yksi pieni vielä, mutta se ei ole yhtään sitä mitä elämältä haluamme ja se vaihtoehto on jo pois suljettu.
Toivon että kun lapset on isompia saamme näyttää heille maailmaa, odotan että pääsemme koko perhe Lappiin vaeltamaan. Opiskelen itselleni uutta ammattia yliopistossa ja haluan keskittyä siihen juttuun ilman häiriöitä tulevaisuudessani. Minkälaisista jutuista sinä haaveilet perheenä ja yksilönä?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Älä tee!
Perusteluja?
Tähän hulluun maailmaan.. Oikeesti! Mieti nainen
Jaa. Kannattaa varmaan, jos asiaa mietit. Aina kolmen kanssa vielä pärjäää.