Lue keskustelun säännöt.
Onneksi nykyään, meillä Suomessa on tehokkaat lääkkeet masentuneille.
02.03.2017 |
Vaimoni oli muuttunut depressiiviseksi ja unohteli yksinkertaisiakin asioita. En saannut häntä menemään lääkäriin, mutta onneksi sain hyvän neuvon ystäväpiiristä. Soitin hätänumeroon ja jouduin vähän esittämään valkoisia valheita, että olisi mukamas ollut puhumassa ja suunnittelemassa itsetuhoisuuksia.
Nyt kun hän pääsi kotiin, kolmen viikon jaksolta ja sai lääkityksen, hän voi selvästi paremmin.
Ikävä tehdä näin, mutta muutakaan en pystynyt. Harmittavinta tässä tosiaan on se, että pakkohoito määräys on elinikäisesti henkilötiedoissa nähtävissä. Tuohon toivoisikin lakimuutosta.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Olen eri mieltä asiasta. Veljeni teki itsemurhan näiden "tehokkaiden lääkkeiden" takia. Hänellä oli mt- ongelmia ja masennusta, joihin haki apua ja sai lääkkeitä. Näiden lääkkeiden haittavaikutuksiin kuului esim. masennusta ja itsetuhoisuutta, siis wtf? Lopputulos, kuollut veli. Toivon sydämestäni vaimollesi lääkkeistä todellista apua. Minulla meni usko maamme terveydenhoitoon.