Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Neuvo minua, miten muutan elämäni.

Vierailija
25.02.2017 |

Tähän kaikkien besserwissereidenkin ajatukset.

Minä en osaa elää. Olen loputtoman herkkä ja minulla on traumatausta. En ole töissä. Kotona olen enimmäkseen koneella enkä jaksa hoitaa edes kotitöitä. Minulla on mies joka huolehtii minusta mutta jota en rakasta. Tunnen olevani voimaton ja hieman umpikujassa. Elämä valuu hukkaan. Olen käynyt lääkärissä mutta en halua heidän masennuslääkkeitään. Minulla on jo niistä kokemusta eivätkä ne auta mitään. Saisin myös terapiaa mutta kun en ole jaksanut etsiä terapeuttia. Päihdeongelmaa minulla ei ole. Minulla on vanhentunut koulutus enkä saa töitä sillä. Tuntuu etten osaa mitään enkä varmaan pääsisi edes opiskelemaan.

Haluaisin tavalliseksi, jaksavaksi ihmiseksi.
Löytyykö neuvoja?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

...

Vierailija
2/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita konkreettiset tavoitteet paperille, ja myös toteutusaikataulu. Lue Anna Perhon vinkkejä. Niskasta kiinni itseäsi, elämää on vielä edessä. Menneisyyttä tärkeämpää on se mitä teet seuraavaksi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko sinä minä? Yks vinkki: jooga ja ulkoilu. Hanki lenkkiseuraa, jos ei ole ja sitten ulos ovesta.

Vierailija
4/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala luomaan päiviisi rutiinia. Tee itsellesi lukujärjestys. Kello sejase teet kotitöitä. Kello ssejase syöt lounasta. Kello sejase käyt puolen tunnin kävelyllä.

Päivässä ei tarvitse olla monta ohelmanumeroa, kunhan ne ovat säännöllisiä. Parin viikon päästä lukujärjestystä voi/kannattaa tarkistaa, mutta sitä ennen älä anna periksi.

Ja on tärkeää, että joka päivään sisältyy puolen tunnin kävelylenkki ulkona ja kevytkasvispitoinen lounas,

Jatka tätä noin kuukauden niin alat saada vähän energiaa ja voit alkaa miettiä lisää tavitteita ja suunnitelmia niiden toteuttamiseksi - mutta älä luovu rutiinista, kävelylenkeistä tai lounaista!

Vierailija
5/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieti tarkkaan mitä haluaisit? Uuden miehen, enemmän enrgiaa ja oma-aloitteisuutta, työpaikan, opiskella, uuden alun? Jos olet masentunut (siltä vaikuttaa) niin ikävä kyllä joissakin tapauksissa vaan lääkkeet auttavat nousemaan sieltä suosta. Kyseessä on kuitenkin kliininen sairaus ja monesti kyseessä on aivokemian epätasapaino, jota lääkkeillä korjataan. Miksi pelkäät lääkitystä?

Vaikea on ohjeistaa tai motivoida, jos et kerran itse jaksa/pysty laittamaan tikkua ristiin asioiden kohentamiseksi.

Vierailija
6/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikunta, ruoka ja uni kuntoon ensin. Pyydä miestä auttamaan näissä, tai kaveria jos sulla on. 

Hyväksy kärsimys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain viimeksi hirveät sivuvaikutukset masennuslääkityksestä ja viime aikoina julkaistujen tutkimusten mukaan ne eivät edes auttaisi. Mutta tiedä sitten... Minulla ei ole edes masentunut olo, ainoastaan täydellisen aikaansaamaton. 

Haluaisin edes sitä energiaa jonka voimin voisin muuttaa asioita. Tuon ulkoilun oon nyt ottanut kuvaan ja terveellisemmin syömisen mutta ei ne kovin paljoa ole toistaiseksi vaikuttaneet. En edes tiedä mitä työtä haluan. On tosi tyhmää kun ei vaan tule mitään mieleen vaikka periaatteessa haluaisinkin työllistyä. Miten voi tietää jos ei tiedä? 

Vierailija
8/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En edes tiedä mitä työtä haluan. On tosi tyhmää kun ei vaan tule mitään mieleen vaikka periaatteessa haluaisinkin työllistyä. Miten voi tietää jos ei tiedä? 

Ei sitä heti tiedäkään, ja masennus myös vaikuttaa siihen, mitä luulee haluavansa. Siksi kannattaa tosiaan ensin vähän luoda sitä rutiinia ja kerätä voimia. Vähän kerrallaan, ei liian äkkiä eikä liian isoina paloina, muuten liian isot muutokset vievät eivätkä tuo voimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rohkeutta ja itsevarmutta ainakin tarvitaan tässä maailmassa.

Vierailija
10/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

ammatinvalintatesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
25.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon. Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne. Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä.-Jeesus Kristus

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme viisi