Mikä tekee ihmisestä aseksuaalin?
Kommentit (12)
Tunnen miehen, joka katsoo pornoa ja runkkailee, mutta ei ole koskaan nauttinut seksistä naisen kanssa. Missä vika?
Mikä tekee sitten ihmisestä homon?
Vierailija kirjoitti:
Tunnen miehen, joka katsoo pornoa ja runkkailee, mutta ei ole koskaan nauttinut seksistä naisen kanssa. Missä vika?
Olen samanlainen mutta nainen. En vain kelpaa kenellekään. Johan sen täältäkin saa lukea ettei kukaan halua panna yli 65-kiloista.
Mun tuntema aseksuaali (itse sanoo olevansa), on tiukkapipoisen uskovaisen perheen lapsi. Seksistä tai seksuaalisuudesta ei ole puhuttu, paitsi kaikki siihen viittaava on ollut tiukasti kiellettyä. Hän on myös ollut ei-toivottu lapsi, ja saanut kuulla tästä toistuvasti.
Hän on muutenkin hyvin häiriintynyt persoona, erittäin itsekeskeinen ja huomionhakuinen. Psykiatristen palveluiden suurkuluttaja.
Sama kuin homoseksuaalinkin, jonkinlainen hormonaalinen kehityshäiriö.
Tarkoitatko kysymyksellä
a) Millainen seksuaalisuus tarkoittaa, että henkilö on aseksuaali?
b) Mitkä tekijät saavat henkilön olemaan aseksuaali?
Mikä tekee ihmisestä heteron, homon?
Mistäs sen tietää. Itse olen aseksuaali, en tosin aina ole ollut, sillä sen verran olen harrastanut seksiä eksän kanssa, että kaksi lasta olemme saaneet. Osa lisääntyy, osa ei.
Minä kaipaan hellyyttä, en seksiä.
Korkea älykkyys ainakin vähentää seksuaalisia haluja. Sellaiset ei jaksa olla kiinnostuneita seksistä kovinkaan pitkään, kun maailmassa on niin paljon monia muita mielenkiintoisempia asioita ja päässä pyörii aina lukemattomia hienoja ajatuksia. Hyvin seksuaaliset ihmiset tuntuu sitten olevan vähän tyhmempiä, päässä pyörii vain paneminen ja kaikki siihen liittyvä. Harmi, ei ihme kun ihmiskunnan älykkyys laskee, kun nuo tyhmemmät saa myös urakalla vahinkolapsia.
Vierailija kirjoitti:
Sama kuin homoseksuaalinkin, jonkinlainen hormonaalinen kehityshäiriö.
Itse ajattelen, että seksuaalisten mieltymysten moninaisuus voi olla sellainen piirre ihmislajissa, josta on ollut paljon hyötyä selviytymisessä. Myös se, että ympäristötekijät vaikuttavat alkion ja lapsen kehitykseen, on ehkä ollut edullista. Siksi en puhuisi kehityshäiriöstä, vaikka kyse olisikin hormoneista.
Homous, aseksuaalisuus ja hedelmällisyyden alentuminen ovat luontoäidin yrityksiä hillitä tolkutonta väestönkasvua. Tai voivathan ne johtua saastumisestakin. Vesistöihin joutuva estrogeeni yms. myrkyt sotkevat hormonitoimintaa.
Kuvittelisin, että aseksuaali ei tunne mitään viehtymystä seksuaaliseen kanssakäymiseen. Hänellä ei ole seksuaalisia mielikuvia tai unia. Hän ei kiihotu eikä harrasta itsetyydytystä.