Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi minun pitäisi olla feministi?

Vierailija
10.02.2017 |

Feministit sanovat aina, että kaikkien tulisi olla feministejä. Miksi? Miksi minun pitäisi lähteä mukaan tuollaiseen aatteeseen ja sotimaan muiden sotia? Olen tyytyväinen elämääni näin. Lapsellista argumentoida sillä, että ilman feminismiä meillä ei olisi vapautta x tai oikeutta y. Elämme herran vuotta 2017 eikä nämä saavutetut asiat katoa, jos joku ei halua olla feministi. Miten siis on; miksi juuri minun pitäisi olla feministi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minäkään ole feministi. En näe mitään tarvetta olla feministi.

Vierailija
2/4 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimusten perusteella suurin osa kannattaa sukupuolten välistä tasa-arvoa. Saman tuktimuksen mukaan pieni vähemmistö on feministejä. Ihmiset eivät toisin sanoen usko feminismin tarkoittavan tasa-arvoa, muuttenhan luku olisi sama.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kenenkään tulisi olla feministi tai varsinkaan julistautua sellaiseksi? Kannatan tasa-arvoa, myös sukupuolten välistä, enkä anna kenenkään polkea itseäni. Ei silti ole tarve piiloutua minkään aatteen taakse tai julistaa mitään erityisesti.

Vierailija
4/4 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama homma. Ehkä sitten olen niitä tyhmiä miesten alistamia naisia, mutta minulle riittää se tieto, että Suomessa naisella on ainakin periaattessa samat lähtökohdat menestyä elämässä siinä missä miehilläkin. En koe, että feminismillä ja tasa-arvolla on nykypäivänä kovinkaan paljon yhteistä ja mulle on ok olla nainen "miesten maailmassa".

Asia toki erikseen maissa, jossa naisten oikeudet on oikeasti pielessä ja toivon niissäkin tilanteiden korjaantuvan (vaikka tietenkään toivomisella asiat harvoin tapahtuvat). Vaikuttakoon siellä ne jotka voivat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän