Tajusin viikonloppuna, että olen ihastunut toiseen
Olen hyvässä pitkässä parisuhteessa mukavan miehen kanssa. Olemme asuneet yhdessä 5 vuotta, joten uutuudenviehätystä ei enää ole. Meillä on kuitenkin hauskaa yhdessä, arki toimii ja matkustelemme.
Perjantaina näin sattumalta juhlissa miehen, jota en kovin usein näe. Tapaamme yhteisten ystävien ja erään harrastuksen merkeissä kerran parissa kuussa. Nyt juttelimme, tanssimme ja pidimme hauskaa. Jossain kohtaa iltaa huomasin perhosia vatsassa ja hymyileväni tavalla, jolla en aikoihin ole hymyillyt. Mies pyysi lähtemään mukaansa, mutta järki voitti, enkä lähtenyt.
Nyt olen pari päivää vain miettinyt tuota miestä ja sitä, koska näen hänet uudestaan. Miten voisin unohtaa tällaisen hölmön ihastuksen? Kukaan ollut vastaavassa tilanteessa?
Kommentit (10)
Testaat tuon toisen miehen. Sillä siitä yli pääsee.
Jos sun miehelläsi olisi samanlainen tilanne, kuinka toivoisit hänen toimivan?
Mietit kaikkia suhteesi huonoja puolia kuunnellen samalla Kaija Koota. Tunnet itsesi voimaantuneeksi ja tarvittavan määrän rohkaisua toteuttaa fantasiasi. Läheisyys on huumaavan romanttista ja seksi ("oho, enhän mä olisi voinut ikinä kuvitella että ekana iltana...") vieraan kanssa on uudenlaista, loistavaa ja hehkut innosta. Luulit ettet voisi ikinä enää tuntea tällaisia tunteita. Ostat vaatteita ja huolehdit itsestäsi - pois on arjen murheet ja jos maailmassa vaan olisi kahvat, niin voisit vaikka kääntää sen pyörimissuunnan!
Sitten viiden päivän jälkeen tunnet outoa tunnetta alapäässä - paljastuu että HSV-2 -tyypin herpes oireilee äärimmäisen kivuliaasti sisäsynnyttimien ja kyllä - myös peräaukon liepeillä. Googlettelun jälkeen tajuat että tämä on parantumaton tila ja tunnet itsesi kuin lepraiseksi tautipesäksi. Kovassa kuumeessa rakastajan kiiltokuvakin alkaa jotenkin rakoilla ja huomaat orastavan alkoholiongelman lisäksi, ettei hänellä ole elämässään muutenkaan kaikki asiat noususuhdanteessa. Itse asiassa kuplan poksahdettua ihmettelet miksi ikinä edes häneen ihastuit. Viesteissä hän kieltää että hänellä olisi mitään tautia koskaan ollutkaan. Ja muutenkaan ei halua tavata enää. Tunnet voimakasta syyllisyyttä ja toisaalta halua syyttää jotakin tilanteestasi.
Tää sitten perustuu hieman väritettynä tositapahtumiin. Että pidäpäs huoli että rakastaja sitten rullailee sen kortsunsa ihan juuria myöten. :)
Mä lähdin ihastuksen matkaan ja huonostihan se päättyi. En suosittele.
Pidemmässä suhteessa tulee aina ihastumisia muihin. Ne menee ohi, puhun kokemuksesta, kun kohta 30v kestänyt tämä suhde. Tottakai erilainen välillä kiehtoo ja sytyttää mutta jos parisuhde on ok, niin kannattaa jättää muut ihastukset vaan ajatuksen tasolle. Ne tunteet laimenee ja menee ohi. Joka suhteeseen tulee arki.
Se on kuule sillälailla että pidät ne housut jalassa tällä kertaa jooko!!!
Mieti miksi toinen mies kiinnostaa ja voisiko sitä samaa löytyä myös miehestäsi? Keskity ja panosta suhteeseesi. Tiedän että hankalaa on, mutta kyllä tunteet laimenee, kun et niitä ruoki..
Ihastus on ihastus, mutta rakkaus on mikä pysyy. Rakkaus täytyy vaan osata oikein oivaltaa.
Aika, aika ja aika.