Jos olisit kuolemaantuomittu
Mitä pyytäisit ruuaksi viimeisellä aterialla?
Aterian hintaraja 40€
Kommentit (17)
Pippuripihvi, ranskalaiset, vihersalaatti, juomaksi vettä ja kuohuviiniä. Jälkiruuaksi juustokakku ja kahvi.
Grillattua kanaa, suklaaleivoksia, sushia, perunamuusia, piimää
Kunnon sisäfilepihvin ranskiksilla.
40e? Ihan surkeeta... Pyytäisin 2 pulloo kossuu, vetäisin itteni hirveeseen känniin ja haistattelisin vartijoille...
Tuplajuusto-aurajuusto-jauheliha-valkosipulipitsa.
Lasagnea.
Litra karpalo&kinuskijätskiä.
Karkkia.
24 päkki Karjalaa.
40 euron juustoa mäkkäristä. Mutta kaikkihan me olemme tavallaan kuolemaantuomittuja.
Jonkun superhyvän, ison hampparin ja lankkuperunat majoneesilla, Fantaa ja vanilja-vaahterasiirappipirtelön.
Jotain, jonka ansiosta suoleni tyhjentyisi mahdollisimman räjähtäväsi sydämeni pysähtyessä.
Vierailija kirjoitti:
Jonkun superhyvän, ison hampparin ja lankkuperunat majoneesilla, Fantaa ja vanilja-vaahterasiirappipirtelön.
WT on WT kuollessaankin.
Vierailija kirjoitti:
40e? Ihan surkeeta... Pyytäisin 2 pulloo kossuu, vetäisin itteni hirveeseen känniin ja haistattelisin vartijoille...
Se on yläraja aterian hinnaksi joissakin jenkkivankiloissa. Toisissa yläraja on vain 15 euroa ja useissa viimeinen ateria käytäntö on jo poistettu ja kuolemaantuomitut saavat normivankilaruokaa. Just tuli telkkarista dokumentti tästä.
Uusia perunoita ja voita, keitettyjä kananmunia, lohta ja sinappisilliä.
Mokkapalajäätelöä ja lakritsijäätelöä jälkkäriksi.
Oli aika ahdistava dokumentti, katsoin kanssa. Miehen kanssa pohdittiin että minkä teloitustavan (myrkky/sähkötuoli/hirttäminen/ampuminen/kaasukammio) valitsisi. Oltiin molemmat myrkyn kannalla. Se kaasukammiojuttu olis kauhein.
Jouluaterian, oman perinteeni mukaan. Tekisin sitä koskien tarkan listan ja antaisin reseptit. (rosolli tietyllä tavalla, lanttulaatikko, kinkku, silliä, kotijuustoa nämä ainakin).
Yleensä juomaksi riittää vesi jouluna, mutta kuolemantuomion kunniaksi voisin toivoa lisäksi lasin viiniä tai oluen.
Hiilivalkealla paistettua kalaa, leipää ja astiallinen viikunoita.
Pyytäisin vartijoita poistumaan ja lukitsemaan oven perässään. Sen jälkeen avaisin oven Jeesukselle ja Hän aterioisi kanssani :)
Vierailija kirjoitti:
40 euron juustoa mäkkäristä. Mutta kaikkihan me olemme tavallaan kuolemaantuomittuja.
Niinhän se on :)
En mitään. Olisin liian kauhuissani syömään, jos tietäisin, että tulen kohta kuolemaan ja sitä paitsi tuntisin niin kovaa syyllisyyttä rikoksista, joiden vuoksi minut on tuomittu kuolemaan, että senkään takia en pystyisi syömään tai jos söisinkin, niin oksentaisin kaiken heti ulos. Tosiasiassa varmasti itkisin hysteerisesti naama punaisena rään valuessa nenästä ja ulisisin, että "Tappakaa minut nyt heti, jos on niin, että minut todella on tuomittu kuolemaan".
Tosi vaikea kysymys. Tilaisinko jotain josta tykkäisin, vai vittuilisinko, tyyliin strutsin muna.