Kauanko olet yleensä leikkipuistossa kerrallaan?
Ap on puistossa näin kesäisin keskimäärin 6 tuntia päivässä.
Kommentit (8)
kerran päivässä ulkoilemassa käydään.
En ole ikinä käsittänyt, että joku jaksaa ihan oikeasti olla puistossa tuntikausia ja joka päivä.
Meillä päivän tekemiset vaihtelee, muuten kyllästyisin tähän kotielämään jo kuukaudessa.
jos lapsi saa mukavaa seuraa tai jos itse pääsen juttusille kivan ihmisen kanssa niin sitten menee pitempäänkin, muuten ei mene. mä inhoan leikkipuistoa.
ja kerta päivässä riittää ihan ehdottomasti.
riippuen siitä onko siellä lasten kavereita. Joka päivä emme edes käy, meillä on iso oma piha (isompi kuin se puisto...)
Tuli talvella puistosta mitta täyteen. Lapsi leikkii omassa pihassamme tai käydään kavereilla tai sitten ollaan muuten vaan reissussa.
Lähinpään puistoon on 5 kilsaa matkaa, joten harvoin käydään puistossa.
Mutta omalla pihalla ulkoillaan:
Kesällä (ilmasta riippuen) 1-4 tuntia (ollaan kylläkin esim. 2 tuntia aamupäivällä ja 2 tuntia illemmalla ulkona eli ei olla yhteen soittoon 4 tuntia). Kovalla helteellä ollaan mieluiten sisällä, sateella voidaan olla yli 2 tuntia yhtä soittoa ulkona (lapset rakastavat sadetta).
Talvella ollaan 2-3 tuntia ulkona, riippuen pakkasasteista. Ja tuossakin on sama juttu, että ollaan esim. puoltoista tuntia aamupäivällä jne.
Silmiä oikein häikäisee kun kunniankruunusi loistaa tänne asti.