Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te, joista tuntuu, että olette tehneet elämässänne asioita aivan eri tavalla, eri ikäisenä tai muuten poikkeavasti, mitä olette tehneet?

Vierailija
25.01.2017 |

Monta kertaa lukee jostain artikkelista ihmisistä, jotka ovat "oman tien kulkijoita", mutta ovat silti minun silmiini eläneet elämänsä tasan samalla tavalla kuin kaikki muutkin.

Esimerkiksi nainen, joka kertoi opiskelleensa jotain parikymppisenä, sen jälkeen meni töihin, meni naimisiin, sai kaksi lasta ja suoritti sen jälkeen vielä yhden tutkinnon kertoi eläneensä "erilaisen" elämän. En tajua. Missä välissä? Oliko se tuo toinen tutkinto? Eikö aika moni nykyaikana tee kaksi tutkintoa, jopa 40-50v iässä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähdin hieman yli 30 vuotiaana au pairiksi. Yleensähän sinne lähetään nuorempana.

Vierailija
2/4 |
25.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En päässyt peruskoulun jälkeen mihinkään, joten sulkeuduin kotiini. Sittemmin olen yrittänyt montaa eri koulua mutta aina olen mennyt niin puihin ja paniikkiin että ne on jääneet kesken.

Muutama työkokemus on takana. Sain mt-diagnoosin ja kuntoutustuen kolme kuukautta pillereiden pettämisen jälkeen. Sen jälkeen olen ollut kotiäitinä, ja saanut mt-eläkkeen ilman että edes yritin sitä. Olen naimisissa ja matkustanut perheen kanssa jonkun verran.

Välillä yritän selvittää lapsuuden ja nuoruuden tapahtumia, mutta ne johtavat vain pahempaan oloon.

Eli olen jättänyt tekemättä kaiken mitä pitäisi: en opiskellut, en elänyt, en tehnyt mitään koska minulle oli aina sanottu ettei minusta tule yhtään mitään koskaan. Että turha yrittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut kriisialueilla töissä koko aikuisikäni. Olen 35 mutta ei minulla ole miestä, lapsia , omaa kotia ym perus tavalliseen turvalliseen elämään kuuluvilla. Suomessa ollessani majailen äitini tai veljen nurkassa. Hyvä koulutus minulla on yliopistolta, elämänkokemusta, maailmaa olen nähnyt, kauneuden ja rumuuden. Hyvän ja pahan.En osaa enää muuta elämää. Joskus haaveilen perheestä, mutta olen saanut antaa ja vastaanottaa huolenpitoa ja rakkautta paljon tässä maailmassa.

Vierailija
4/4 |
26.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan seitsemän