Milloin silitätte vaatteet?
Pitääkö ne silittää kun ovat tulleet pesusta vai voiko vaan silittää vaatteen silloin kun aikoo käyttää juuri sitä? Jälkimmäinen tuntuisi järkevämmältä.
T. Miettimässä silitysraudan ostamista
Kommentit (15)
Silitän heti pesun jälkeen. Haluan että kaapissa on pelkästään sellaisia vaatteita, jotka on valmiita päälle laitettavaksi. Ei niitä silittämättömiä tulisi juuri käytettyä, jos aina pitäisi ensin alkaa kaivaa silitysrautaa kaapista ennen käyttöä.
En koskaan. En edes omista silitysvehkeitä.
Silitän vasta ennen käyttöä. Silitettäviä ei edes ole kuin joitakin juhlavaatteita, ja ne ehtii hyvin silittää edellisenä iltana.
Miten ette silitä vaatteitanne? Käytättekö pelkästään jotain trikoota tai neuleita, vai kuljette suosiolla ryppyisissä?
Mutta säilyvätkö vaatteet sileinä kun ne on taiteltu kaappiin? Vai ovatko silitystä tarvitsevat vaatteet vain niitä jotka laitetaan roikkumaan? ap
Silitän juuri ennen jotain juhlia, kauheassa kiireessä.
Haluaisin ihanan naisen jota rakastaisin ja silittäisin silitysraudalla hellästi poskea :3 Sitten tilattais pitsa kun lihan käry nostais ruokahalun. Ja sitten istuttais sohvalla ja nainen katsois kun minä syön pitsaa ja pitäis jääpussia poskella ja hymyilis mulle:3
Vierailija kirjoitti:
Mutta säilyvätkö vaatteet sileinä kun ne on taiteltu kaappiin? Vai ovatko silitystä tarvitsevat vaatteet vain niitä jotka laitetaan roikkumaan? ap
Tietysti säilyvät, kun ne silittämisen jälkeen joko ripustaa henkarille tai viikkaa ja laittaa vaatekaappiin pinoon muiden vaatteiden kanssa. Mikään ei toki säily kaapissa siistinä jos sinne vain dumppaa rättejä sikin sokin.
Minusta helpointa on silittää vaatteet siinä vaiheessa, kun pyykki on pesun jäljiltä vielä aavistuksen kosteaa. Silloin vaatteille ei tarvitse kuin vain vähän näyttää rautaa ja ne tulevat siisteiksi, kun taas jotain koppuraiseksi kuivunutta kauluspaitaa saa ährätä sileäksi ikuisuuden.
Vaatteiden silityksen funktio on paitsi saada ne näyttämään siisteiltä, myös pidentää tuotteiden käyttöikää ja vähentää niistä irtoavan pölyn määrää sulkemalla tekstiilin kuidut.
Vierailija kirjoitti:
Mutta säilyvätkö vaatteet sileinä kun ne on taiteltu kaappiin? Vai ovatko silitystä tarvitsevat vaatteet vain niitä jotka laitetaan roikkumaan? ap
Minulla on melkein kaikki vaatteet roikkumassa. Ainoastaan jotkut t-paidat ja urheilu- ja kotivaatteet on taiteltuna, eikä niitä tarvitse silittää muutenkaan.
Sunnuntai-iltaisin telkkaria katsoessa yleensä. Siihen mennessä on kaikki pyykki pesty ja kuivunut. Silitän myös trikoovaatteet, paitsi alusvaatteita, koska ne säilyvät siten paljon kauemmin siisteinä.
En koskaan, ne tulee pesulasta silitettyinä. miksi niitä pitäisi uudelleen silittää?
Ennen käyttöä. Mä joudun viikkaamaan melkein kaikki vaatteet, enkä tykkää "taitoksista", jotka näkyy esim. joissakin paidoissa viikkauksen jälkeen...
Silloin, kun ne on tulleet pesusta. Se vie niin vähän aikaa, kun en silitä vaatteistani kuin muutaman tietyn tyyppisen paidan ja topin. Sitten on kaapissa mistä ottaa.