Miksi jotkut hiustuotteet muuttuu "hilseeksi" päässä ja osaatteko vinkata tuotteita jotka ei muutu?
En paljoakaan muotoile hiuksiani mutta tykkään käyttää tyvessä joskus rakennetta tuovia tuotteita, esim. suolasuihketta, muotovaahtoa tms., jolla saan pesuväliä pidennettyä kun tukka ei ole heti ihan kyljyksellä vedelty. Harjaan hiuksiani päivän mittaan ja jotkut muotoilutuotteet muuttuu valkoiseksi "hilseeksi" kun hiuksia harjaa. Raivostuttavaa. Mistä tämä johtuu ja osaatteko vinkata rakennetta / tukea tuovia tuotteita jotka kestää harjaamista?
Kommentit (6)
Suolasuihke?! Käytä hyvä ihminen kevyempiä muotoilutuotteita. Todennäköisesti käytät liikaa jotain mömmöjä hiuksiisi. Ei mitään super-mega-power-volyme- tuotteita!
Tässä ei siis ole kyse hilseestä joka tulee päänahasta, vaan "hilseestä" joka tulee muotoilutuotteesta. Minulla on terve hiuspohja ja kun en käytä muotoilutuotteita ei hilsettä ole. Mutta koska en halua pestä hiuksiani joka päivä, enkä myöskään halua pitää niitä nutturalla joka päivä, ainoaksi vaihtoehdoksi jää satunnainen muotoilutuotteen käyttö joka saa silkkiset hiukseni hieman tukevammaksi ja pidentää pesuväliä.
-ap
Kyllä ne yleensä kaikki sellaisiksi muuttuu, pahimpana hiuslakat. mutta multa ainakin tämä muotoilutuotehilse lähtee pois ihan huolellisella harjaamisella illalla, joten ei siitä oikeastaan ole haittaa.
Voisko olla hinta-laatusuhde kyseessä, voisiko olla että tässä tapauksessa kalliimpi on parempi?
Tulee mieleen hinta-laatu, se kuinka paljon tuotetta laitetaan ja miten, ja missä vaiheessa harjataan. Kenties jos lisäisi laaduksta tuotetta vain vähän, avustaisi föönillä, ja harjaisi hiukset vasta kun hiukset / tuote on kokonaan kuivunut? Suolasuihke ja muotovaahtohan on märkää.
Unohda kemian teollisuuden tuotteet. Anna hiustesi olla. Pese shampoolla, käytä hoitoainetta latvoihin. Huuhtele hyvin. Lopuksi kylmällä vedellä. Selvittele kosteat hiukset varovasti. Pese harjasi ja kampasi, yms. säännöllisesti. Anna hiusten kuivua vapaasti. Anna tukan hulmuta! Jos pidät hiuksia tiukasti kiinni koko ajan, niin eipä ihme jos hilsettä tulee.
Kaikki ylimääräinen, silikonipohjainen kemianteollisuus (myrkkyaineet) ovat luonnonvastaisia. Lopeta hiusaineiden, muotoilutuotteiden käyttö - tai vähennä erittäin vähälle. Suurin syy hilseen syntymiseen on väärät tuotteet, huolimaton hiusten ja päänahan pesu, liian vähäinen hiusten huuhtelu, liian voimakkaat aineet, kosteiden hiusten selvittäminen harjalla tai liian voimakkaasti.