Lue keskustelun säännöt.
Asunnon ostaminen. Onko järkevää ottaa pankkilainaa koko uuden asunnon hinnan verraan? Siis
17.01.2017 |
ennen kuin on saanut nykyistä asuntoa myytyä? Vai voiko jäädä kahden asunnon loukkoon? Vai pitääkö välillä muuttaa vuokralle?
Kommentit (2)
Pohdimme samaa viime syksynä. Tulimme lopputulokseen: Myy vanha ensin pois, uuden asunnon kulut ja vanhan kulut yhdessä tekee melkoisen potin. Meillä oli siis osakehuoneisto, josta oli jäljellä asuntolainaa n. 10.000 euroa ja rivariin oltiin vaihtamassa.
Kannattaa katsoa sitä omaa entistä asuntoa vierain silmin, ja tuunata sitä, menee nopeammin kaupaksi. Esim. maali ei kamalia maksa. Eteinen ja kylppäri olisi syytä olla aika siisti ja rauhalliset värit.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Voi jäädä kahden asunnon loukkuun - sen todennäköisyys riippuu siitä, missä ja millainen sun entinen asunto on. Pienempiä asuntoja eteläsuomalaisten kaupunkien ja taajamien keskustoista on helppo myydä, isompia tai haja-asutusalueilta vaikeampi.
Lainanoton järkevyys riippuu sitten monesta muustakin asiasta. Ensin tietty siitä, kestätkö mahdollisen kahden asunnon loukun. Sitten siitä, onko sulla likvidiä rahaa laitettavaksi asuntoon lainan ohella ja jos on niin, miten se nyt on sijoitettu eli paljonko siitä on tuloja. Sitten siitä, pystytkö maksamaan lainaasi erilaisissa tilanteissa. Sitten siitä, millainen asunto se ostettava olisi. Sitten siitä, miten sulla pitää hermot.