Mitä tarjota tosi nirsolle vieraalle? Nämä ei kelpaa:
Tyyppi ei syö näitä :
-makaroni
-riisi
-peruna
-liha
-kala
-kahvi
-sokeri
-hedelmät (liian makeita hänen makuunsa kuulemma )
-vehnäjauho tai muut viljat
-linssit
-alkoholi
-suklaa, karkit, sisot
-tomaatti
-kaalit
-maitotuotteet, juustokaan ei käy
Mitä tuollaiselle voi tarjota ruoaksi tai teen kanssa? Hirveän nirso, noudattaa niin hienoa ruokavaliotaan joka saa hänet tuntemaan itsensä 10 vuotta nuoremmaksi. Kuulemma. Kun kysyn että mitä sä sitten oikein syöt??? Vastaus oli että ihan tavallista ruokaa kuten salaattia ja kasviksia. En usko että niistä nälkä lähtee kun jyrsii koko elämän vain kasviksia ja salaattia!
Mitä te tarjoisitte?
Kommentit (67)
Tarjoaisin kengän kuvan persuksiin.
Syökö siis kanaa?
Kanasalaatti, papusalaatti, kasvistikkuja, uunijuureksia ( peruna erikseen)
Jälkiruoaksi marjoja. Toisille voi olla marjojen kera jäätelöä.
naposteltavaksi pähkinöitä.
Salaattia niin että eri ainesosat on kaikki omissa kipoissaan. Kukin ruokailija voi siitä koota itselleen sopivan salaatin.
Tai sitten en tarjoaisi mitään syötävää, ainoastaan juotavaa ( vesi & tee)
Tarjoa sitten kasviksia. Ei se sinun ongelmasi ole jos hänen mahansa ei täyty. Syö itse jotain parempaa.
Kysy mitä hän yleensä itselleen tekee
Tuollaista tyypit on todella ärsyttäviä. On niin olevinaan ja kerskailee ruokavaliollaan! Jos erehtyy syömään joskus jonkun karkin niin sitten on kaikki pilalla, vastaan sattuu, päätä särkee ja melkein kuolema tulee kun sokeri tappaa.
Yök.
Porkkanaa, kurkkua, paprikaa, varsiselleriä ja tomaattia.
Kun ei syö maitotuotteita, pitäisi keksiä kai joku vege-vaihtoehto kermaviilidipille? Tosin hän tuskin hyväksyy niitä valmiita dippimausteseoksia.
No sanot sille ettet kyllä nyt keksi mitään järkevää, mitäpä jos tyyppi itse ehdottaisi jotain.
Ekan sose tai tomaattikeitto pääruoksBroileri tai tonnikala salaattia, patonkia, kukkakaali hässäkkä uunissa. Jälkkäriksi kohteista marjoja ja vaniljakastike.
Syökö pähkinöitä? Salaatti niistä kasviksista, joita syö, ja ruokaisuutta saa pähkinöillä. Entä tofu?
Oikeasti tyyppi kärsii kyllä pahasta ortoreksiasta ja on hyvää vauhtia kehittämässä itselleen jotain puutostautia.
Tarjoaisin ovea enkä todellakaan syötäväksi..
Vierailija kirjoitti:
Ekan sose tai tomaattikeitto pääruoksBroileri tai tonnikala salaattia, patonkia, kukkakaali hässäkkä uunissa. Jälkkäriksi kohteista marjoja ja vaniljakastike.
Niin, tällaista voi tarjota, jos haluaa hänelle hattuilla. Tyyppihän ei syö noista kuin korkeintaan tomaattikeittoa.
Pähkinät ei kelpaa mutta mantelit käy.
Tonnikala ei käy. Tofu on kuulemma pahaa.
Mä kysyin että mikä käy noin vastaus oli "ihan tavallista kotiruokaa.
Ei tuo ole normaalia kotiruoka!
Jos teen kasvislasagnea niin ei kelpaa. Jos teen risottoa, pizzaa, spaghettia niin ei kelpaa.
Ei tuo ole normaalia kotiruokaa!
Hermot menee tuohon tyyppiin :(
Ap
Kysy ihan tarkkaan että mitä voi tarjota / mitä käyttää proteiinilähteenä. Tai pyydä tuomaan mukanaan omat eväät
Oikein rasvaisia ylimakeita donitseja, valkosuklaapähkinöitä, joululta jääneitä suklaakonvehteja ja pitäisin siinä sitten herkkupäivän.
Unohdin tietenkin sanoa, että tomaattipohjaiset kastikkeet ja keitot ei käy!
Tomaatista tulee mahanpuruja.
Ap
Kirjoitusvirhe sisot tarkoittaa sipsit.
Ap