Norjassa analogiset radio-lähetykset loppuu... miksi? Mitä hyötyä?
FM-lähetykset ovat toimiva tapa äänen siirtämiseen. Se on toimintavarma ja sillä voi välittää helposti tietoa vaikka muu infra olisi tuhoutunut.
fm-radion toiminta on tärkeä turvallisuuden kannalta. Näin kaikilla on fm-vastaanottimet kotona joita voi hätätulanteissä käyttää tiedon välitykseen.
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Mites autoradio? Onko siellä kaikilla autossa digiradio?
kohta on jos meinaa kuunnella radiota.
Muutos tehtiin Norjassa maantieteellisten seikkojen vuoksi. Norjassa on paljon korkeita vuoria. Vuoret ym. ovat aiheuttaneet ongelmia ja tulleet kalliiksi, radion toiminta ollut epävarmaa. Silti suurin osa norjalaisista vastusti ja vastustaa ratkaisua.
Kun Venäjä on hyökännyt maahan ja tuhonnut digi-lähettimet, tulee ikävä analogiradioita joilla tietoa olisi voinut lähettää kansalle vaikka perunapellolta.
Typerää, todella typerää. Siellä ei ilmeisesti varautuminen paljon huoleta. Eikö siellä ole enää edes radioharrastajia, jotka pitäisivät asiasta meteliä?
Eikös siellä ollut ongelmia radion kuuluvuudessa, kun maasto on epätasainen ja paljon vuoria. Näin olen ymmärtänyt, ettei ennen autoissa edes radiota voinut kuunnella ja kotonakin heikonlaisesti.
Vierailija kirjoitti:
Eikös siellä ollut ongelmia radion kuuluvuudessa, kun maasto on epätasainen ja paljon vuoria. Näin olen ymmärtänyt, ettei ennen autoissa edes radiota voinut kuunnella ja kotonakin heikonlaisesti.
kai sen analogisen olisi voinut jättää rinnalle juuri tuon turvallisuuden vuoksi. Lisäksi nyt KAIKKI vanhat radiot joutuu kaatopaikalle. Ei kovin ekologista.
Digissä äänenlaatu varmaan kyllä paljon parempi kuin analogisessa, ainakaan Suomessa ei analogisen radion lähetysten laatu kovin ihmeellinen. Yle radio 1:ssä ehkä vähän parempi mitä muilla kanavilla. Toki turvallisuuden kannalta fm-radio on hyvä.
Ihan kuin digiradio kuuluisi tuon paremmin, vertaa vaikka radiopuhelimen ja matkapuhelimen kuuluvuuksia.
Mites autoradio? Onko siellä kaikilla autossa digiradio?