Millaisen naisen nämä yksin jääneet "hyvät miehet on varattu" naiset sitten haluaisivat?
Onko kriteerejä? Mikä miehessä olisi heille paha turn off?
Kommentit (31)
Miehen tehtävä on arvata mitä nainen haluaa, tosiasiassa nainen ei tiedä sitä itsekään ennen kuin sen saa. Jos ei ole miestä niin ongelma ei ratkea ikinä.
En mä halua mitään naista vaan miehen! Omituinen otsikko.
Haluaisin mukavan suunnilleen omanikäisen miehen, joka tulee taloudellisesti omillaan toimeen ja tekee oma-aloitteisesti osansa kotitöistä. Plussaa olisi, jos on kiinnostunut juoksemisesta ja matkailusta kuten minä eikä alipainoa olisi yli 10 kg tai ylipainoa yli 30 kg.
Tunnen monta tämän kaltaista varattua miestä (tosin tunnen sinkkumiehiä muutenkin huonosti, koska niitä on ikäisissäni melko vähän), mutta nämä miehet eivät ole vapautumassa nykyisistä liitoistaan.
Äitini, siskoni ja tyttäreni. Mutta tällaiset naiset mulla jo onkin elämässäni.
Ongelma on siinä että nuo akat haluavat sellaisen miehen joka ei taas halua heidänlaistaan kun parempiakin on tarjolla. Muutenkin jos eukko tulee pitkän vaatimuslistan kanssa ukkoa valkkaamaan niin älykkäämpi ukko tajuaa ettei tuota ainakaan.
Ei ole kilttimiehen aloituksessa järjen häivää.
Suomessa on liikaa koulutettuja ja ylipainosia naisia ja liian vähän sivistyneitä ja raittiita miehiä.
Anteeksi, kilttimieskollegani copy-pastetti otsikon, ja mokasi muokkaamisen. Kuvitelkaa mies naisen tilalle, jos mahdollista.
Vierailija kirjoitti:
Suomessa on liikaa koulutettuja ja ylipainosia naisia ja liian vähän sivistyneitä ja raittiita miehiä.
Tämä oli viisain, ytimekkäin ja totuudenmukaisin kommentti varmaan koko avpalstan elinaikana! Kiitos sinulle, anonyymi, selkeästi hyvin älykäs ihminen. (Ei siis ole sarkasmia, vaikka joku niin toivoisikin)
N24
En ajattele, että hyvät miehet olisivat kaikki jo varattuja. Mulle sopivaa miestä ei vaan ole löytynyt. Mun kriteerit:
- enintään 172 cm pitkä (olen itse vain 155 cm)
- omillaan toimeentuleva
- itsenäinen, ei kaipaa puolisostaan äitiä, neuvonantajaa, opettajaa, asioista muistuttajaa eikä kädestäpitäjää
- oma sosiaalinen verkosto, jonka kanssa on aktiivisesti tekemisissä
- hyväksyy, että saatan olla asioista eri mieltä enkä muuta itseäni tai toimintaani hänen vuokseen
Minulle ei olisi väliä koulutuksella ja tuloilla, mutta pitäisi kyllä osata puhua muustakin kuin jääkiekosta ja autoista ja rasistista asennetta en hyväksy. Tällaisia on tullut viime aikoina vastaan ihan liikaa. Ulkonäön pitäisi olla siedettävä, kun itsekin ihan nätti kuulemma olen.
Jos puhutaan miehistä niin:
-25-40 vuotias
-Työelämässä
-Rakastaa mua tällaisena kuin olen ja myös näyttää sen. Kohtelee hyvin, ei yritä muuttaa toisenlaiseksi
-Siisti, hyvä hygienia
-Ei väkivaltainen, ei ilkeä, ei rikosrekisteriä
-Ei petä, perus käytöstavat, ei moukka, sivistynyt, ei lauo typeriä mielipiteitä seurassa
-Ei tuomitse, eikä arvostele ihmisiä
-Kohtelee mua, ja mulle tärkeitä ihmisiä hyvin
-Luotettava, auttaa, turvallinen
-ottaa muut ihmiset huomioon
-tulee mukaan minulle tärkeisiin juhliin
-Haluaa perheen, ei ennestään lapsia
-Haluaa naimisiin
-Eläinrakas
-ei lusmu, osallistuu kotitöihin, tasa-arvoinen
-Antaa myös omaa aikaa mulle
-Saa käydä kaljalla, mutta lähtee myös mun kanssa ja haluaa viettää aikaa myös kotona
-on yhteistä tekemistä
-Normaali pituinen ja painoinen, pieni ylipaino ei haittaa
-Naamasta saa olla tavis, ei tarvitse olla komea
-Samanlaiset arvot ja haaveet
Tällainen kelpaisi, mutta ei löydy. Lisäksi plussaa seuraavista:
-Rockhenkinen, tai jollakin muulla tavalla oma tyyli joka mua miellyttää
-Kivat vaatteet, komeus
-Hyvä huumori
-ennakkoluuloton, haluaa kokeilla uutta, ehkä vähän rämäpää
-Tykkää matkustella
-haaveilee omakotitalosta
-sama musiikkimaku
-Tykkää hyvästä ruuasta
-tykkää tehdä asioita käsillä, korjata autoa, puutöitä jne...
olen usein ihmetellyt tuota kaikki hyvät miehet on varattu juttua kun suunnilleen tämä palsta pysyy pystyssä aviomiehistä valittajien avulla.
Suurinpiirtein omanikäinen (olen 28), ei halua lapsia, tekee kotitöitä eikä vaan möllötä (en jaksa itse tehdä kaikkea koko ajan), samanhenkiset harrastukset, on tukena silloin kun tarvitsen tukea, ei yritä muuttaa minua mieleisekseen (koska miksi sitten seurustelee minun kanssa jos en ole sitä mitä haluaa) ja arvostaa minua ihmisenä.
Semmoinen ihan tavallinen. Yksi suhde takana ja kaikki nuo mitä haluan puuttui eksältä. En jaksa toista suhdetta joka on täynnä henkistä väkivaltaa. Toisaalta ei näin sinkkunakaan ole sen hullumpaa mitä nyt välillä kaipaisi keskusteluseuraa.
Mulla ei ole mitään tuollaisia koulutus-, pituus tms kriteereitä. Mutta on yksi haastavampi: en halua pariutua kuin ns. sielunkumppanin kanssa, sellaisen kanssa jonka kanssa on vaistomainen yhteisymmärrys ja yhteen kuulumisen tunne. Olen tavannut tällaisia vain 2 elinaikanani, ja molemmat olivat varattuja. Joten yksin olen, ja yksin olen kuolemaani asti jos tuollaista miestä ei löydy.
En vaan ole niin seuran tai edes seksinkaipuinen, että kaipaisin jotain vaan mukavaa miestä arkeeni. Viihdyn liian hyvin yksinkin. Yksinäisyydestäni suostuisin luopumaan vain sielunkumppanin takia.
Mulla ulkonäköön liittyvät jutut on seuraavat:
-ei kaljua
-ei huonoja hampaita
-ei ylipainoisia
-keskimittainen tai pidempi (ei alle 180 cm)
Ei oikeastaan edes saa olla mikään six pack -fanaatikko.
Ja sitten ikä aivan maksimissaan + 10 vuotta. Valitettavasti suomalaiset miehet eivät oikein hoida ihoaan (tai perintötekijät ovat persiillään) ja moni mies näyttää sedältä jo ylittäessään iän 35 vuotta.
Pitäisi olla joku kiva auto (koska itsellänikin on, ei mitään vanhaa Toyotaa), viihtyisä koti kivassa paikassa ja mukavat untuvapeitot tyylikkäine lakanoineen.
Näistä alkuvaikeuksista kun on selvitty, miehen huumorin pitäisi käydä yksiin omani kanssa ja seksin pitäisi olla tosi estototonta. Miehen pitää olla hyvä sängyssä ja omata voimakas seksuaalinen vietti. Miehellä ei saisi olla myöskään lapsia tai ainakaan yhteishuoltajuutta yksinhuoltajuudesta nyt edes puhumatta.
Miehen pitäisi lukea paljon (vaikka netistä sanomalehtiä) ja olla perillä yhteiskunnallisista ja globaaleista asioista. Ei saa olla mikään vihervassari olkalaukkumies muttei saa olla kaulassa leijonakoruakaan.
Aika vaikeaahan tämä etsintä on mutta onneksi elämä on aika kivaa yksinkin. Kauhistuttaisi ajatellakin että olisin ottanut jonkun, jota en pitäisi ihastuttavana tyyppinä.
Minulle riittäisi, että mies olisi riittävän älykäs ja älykkyysprofiililtaan itseäni viehättävä. Lisäksi toivoisin, että hän kykenee elättämään itsensä, ja jos haluaa jälkikasvua niin sen myös (itse kykenen vain itseni elättämiseen enkä halua lapsia niin paljon, että olisin valmis vaihtamaan vähemmän kiinnostavaan työhön sen vuoksi).
Fyysisillä ominaisuuksilla ei mitään merkitystä. Omaisuudella ei merkitystä. Terveydellä ei juurikaan merkitystä. Saa olla kavereita tai olla olematta, ei merkitystä. Tyylitajulla ei merkitystä, kunhan mies sietää sen että itse olen tyylikäs ja kiinnitän asiaan paljon huomiota (en ole mikään merkkipelle kuitenkaan). Seksiä saisi mielellään haluta aktiivisesti ja olla siinä monipuolinen - yleensä näin onkin jos mies täyttää nuo ensimmäisessä virkkeessä kerrotut kriteerit. Lapsia voi olla tai olla olematta ja saa haluta tai olla haluamatta. Eläinten kohdalla sama juttu, kunhan hoitaa eläimen itse jos sellaisen hankkii. Musiikki- ja leffamaulla ei merkitystä. Sosiaalisen identiteetin rakentaminen mm. matkustelemalla ja kulutusvalintoja tekemällä = ihassama. Saa olla kiinnostunut työstäni tai olla olematta, kunhan hyväksyy sen että käytän siihen paljon aikaani ja voimavarojani. Kotitöitä saa tehdä tai olla tekemättä, kunhan on valitun aktiivisuustason tuottamiin tuloksiin itse tyytyväinen.
Toinen tärkeä kriteeri on halu sitoutua suhteen rakentamiseen rauhassa. En ole tähän ketään painostanut, mutta nostan itse kytkintä jos alkaa näyttää siltä että mies jatkaa sivuille vilkuilua sen sijaan, että keskittyisi tutustumaan minuun. Vain yksi tapaamistani miehistä on toiminut näin. Hän oli ainoa, joka olisi täyttänyt tuon ensin mainitun kriteerini.
Toisenkin kriteerini täyttävän miehen olen elämäni aikana tavannut, mutta hänen kanssaan erosimme koska emme saaneet lapsia (miehelle kynnyskysymys).
Kolmatta odotellessa.
Miksi joku valittaisi että hyvät miehet on varattu jos kiikarissa nainen? :D