Hissi asunnon vieressä?
Ollaan ostamassa asuntoa, jonka olohuoneen seinän vieressä on hissi. Pieni kaksio, joten makuuhuonekaan ei ole kaukana. Uusi, valmistuva kerrostalo. Betoniseinä välissä. Onko odotettavissa meluhaittaa?
Kommentit (10)
Mulla on uuden kämpän saunan vieressä hissi. Ei sinne ainakaan mitään meteliä kuulu. En kyllä saunokaan kovin usein, mutta silti.
Mulla oli 90-luvun lopulla rakennetun yksiön vieressä, ei alin eikä ylin kerros. Päivisin ei kiinnittänyt huomiota, hiljaiseen aikaan sen kyllä kuuli, mutta kiinnitti huomiota yhtä vähän kuin naapurin vessanvetoon. Ainut huono puoli oli se, että kun kämpän sijainti oli niin "helppo", humalainen naapuri luuli useasti minun oveani omakseen.
Meillä on makkarin vieressä enkä kuule mitään hissistä tulevaa ääntä ikinä.
Vanha ketju mutta kiinnostuneille tiedoksi: jos on ääniyliherkkyyttä ja matalat äänet häiritsevät, asunto voi olla täysin sietämätön ja vaikuttaa keskittymiseen ja unensaamiseen. Ostakaa hissikuilun vieressä oleva asunto omalla vastuulla. Nimim. kokemusta on enkä tee ikinä samaa virhettä.
Meillä oli olohuoneen vieressä hissi, mutta ei ainakaan makuuhuoneeseen kuulunut mitään enkä edes kuullut olohuoneeseen. Ehkä siihen vain tottui sitten.
Ainakin vanhassa talossa hissi äänekäs ja kolisee. Yhden asunnon vieressä oli hissi ja sieltä aina kuului jotain kolinaa ja kuului myös rapistelua. Rotta menee hissillä.
Vierailija kirjoitti:
Uudet hissit ovat hiljaisia.
Onko hissin käyttäjät?
Siihen tottuu, eikä sitä enää rekisteröi muusta taustahälystä poikkeavaksi ääneksi.