Kuulin yhdestä tutusta joka oli rehvastellut palkallaan :-(
kuulemma jossain illanvietossa olivat alkaneet jutella että kuinka paljon kukakin tienaa ja tältä oli sitten alettu tivaamaan että paljonko hän saa palkkaa, niin oli vastannut. Mun mielestä aika törppöä ja kukaan muu ei tietenkään kertonut omaa palkkaansa. Tää yksi tuttu oli ja mun mielestä ihan idiootiksi teki itsensä.
Kommentit (9)
no vaikka olisi kuinka tyhmää alkaa tivaamaan, niin tää idiootti pilasi maineensa kun nyt kylillä kiertää hänestä juttu että kehuskelee palkallaan.
No mitä mieltä te olisitte ihmisestä joka kertoo paljonko saa palkkaa?
Noloa ap, niin noloa. Kaikki muut näyttävät asian ymmärtävän, mutta sinäpä et. Huokaus.
Vierailija kirjoitti:
No mitä mieltä te olisitte ihmisestä joka kertoo paljonko saa palkkaa?
Tuollaiset palkka-asiat ovat niin helposti arvattavissa ja pääteltävissä, että eivät ne yllätä millään lailla. Tyhmempikin löytää netistä tiedot suurinpiirtein. Ja pakkoko oli mennä tivaamaan, paha saa palkkansa. :)
Miksi sitä palkkaa pitä salailla? Kyllähän sitä suurin piirtein tietää mitä mistäkin työstä maksetaan.
Kenen tahansa palkkatulot voi kysyä verotoimistosta. Jos joku kysyy minulta, voin ihan hyvin vastata.
Tyhmempää oli alkaa tivaamaan...