Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muutto Kiinaan?

Vierailija
06.01.2017 |

Onko täällä joku kenellä olisi kokemusta tilapäisestä muutosta Kiinaan perheen kanssa? Meillä on ehkä mahdollisuus mieheni työn projektin kautta muuttaa koko perhe Kiinaan tilapäisesti, 6kk-1.v. Kaksi lasta , 10 ja 12 vuotta. Miten koulu esimerkiksi? Asunnon hankinnassa uskoisin työpaikan auttavan, kovin on vielä starttikuopissa tämä mahdollinen muutto, mutta olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia silti. Etelä Kiina kyseessä.
Onko täällä kokemuksia tällaisesta jollakin ja jaksaisitte kertoa millaista oli ja suositteletko, mitä haasteita?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä työpaikka kustantaa myös lasten koulut.

Vierailija
2/5 |
06.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi teille mielenkiintoinen kokemus, etelä-Kiina kasvaa ehkä kovinta tahtia Kiinassa.  maisema yllättävänkin vehreää ja kumpuilevaa, mutta maaseutu on hyvin köyhää, kontrasti kaupunkeihin iso, ja isot kaupungit ovat likaisia. Rottaongelma.  Asuinpaikan valinnan kanssa pitää olla tarkkana ja lasten koulunkäynnin järjestämisessä myös. Omin päin ei paljon kannata kaupungilla seikkailla. Paikallista henkilökuntaa on saatavilla runsaasti. Ilmasto on kostean helteinen ja hirmumyrskyt pyörivät sesonkiaikana usein yli. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista.

Ap

Vierailija
4/5 |
06.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa selvittää perheen terveydenhoitoon liittyvät järjestelyt. Isommissa kaupungeissa Shanghai, Honkkari, jne. on länsimaisia lääkäriasemia ja sairaaloita. Kiinalaisia sairaaloita on syytä välttää.

Oma kotiapulainen on must. Muuten voi olla vaikeuksia ihan päivittäisissä ostosreissuissa koska esim. elintarvikkeissa merkinnät on pääosin kiinaksi.

Ajokortin voi suorittaa Kiinassa. Tarvitset kokeeseen tulkin. Valitse hyvä tulkki niin pääset läpi.

Monissa kiinalaisissa kaupungeissa on aktiivinen Suomi-yhteisö joka pitää nettisivuja tai face-ryhmää.

Verot maksatte todennäköisesti Kiinaan myös jos olette suomalaisen yrityksen palveluksessa. Oma yritykseni teki sen puolestani ja veloitti verot palkastani. Tarvitset verotodistukset kiinan veotuksesta Suomen verottajalle kahdenkertaisen veron välttämiseksi. Ne sain työnantajaltani Kannattaa selvittää eläkkeen kertyminen ko. ajalta.

Vierailija
5/5 |
06.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos paljon nelonen!

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi viisi