Opiskella ehtii aina vaiko töitä ehtii tehdä aina?
Kumpi sinun mielestäsi? Mun mielestä töitä ehtii tehdä aina, on vaikea enää 3-kymppisenä lähteä yliopistoon kun on jo tottunut työelämään ja perhettäkin pitäis ruveta perustamaan ja opiskelutaidot ruostuu
Kommentit (7)
Riippuu kovasti tilanteesta. Jos ihminen työskentelee jossain "paskaduunissa" ja lähtee opiskelemaan hyvin työllistävää unelma-alaansa, niin ehdottomasti jälkimmäinen.
Jotkut ovat sitä mieltä, että vanhempana on helpompi opiskella, koska elämänkokemus auttaa hahmottamaan asioita helpommin. Eihän se kuitenkaan kaikkien kohdalla pidä paikkansa, niin kuin ei mikään muukaan asia tässä maailmassa.
Ei kaikilla 3-kymppisillä ole kokemusta työelämästäkään, vaikka niin ajattelet.
Minusta kysymys 'ehtimisestä' on väärä. Töihin kun ei tuosta vaan mennä. Arvelisin, että jotain alaa pääsee kyllä vanhanakin opiskelemaan, mutta töihin ei enää.
No ei todellakaan aina ehdi/ voi opiskella kun on kaiken maailman ensikertakiintiöt ja rajattu opinto-oikeusaika. Minunkin tekisi mieli pitää muutama välivuosi opiskeluista, mutta eipäs se noin vain onnistukaan.
Opiskella ehtii myöhemminkin. Töitä tehdään niin kauan kuin niitä on. Tämä on oma suunnitelmani.
Vierailija kirjoitti:
No ei todellakaan aina ehdi/ voi opiskella kun on kaiken maailman ensikertakiintiöt ja rajattu opinto-oikeusaika.
Ihan kaikkea ei varmastikaan pääse opiskelemaan, mutta jotain kyllä, kuten kommentissani 3 sanoin. Tarkoitan, että on olemassa kaikenlaisia maksullisia oppilaitoksia, joissa mm. yrittäjiksi aikovat voivat saada pätevyyden alalleen.
Itse ajattelisin, että työkokemusta on pakko saada, jos on yksi tutkinto alla. Kun on tehnyt hyvän pätkän töitä, voi jäädä tarvittaessa opintovapaalle tai opiskella työn ohessa.